Нов регламент прави агромашините в ЕС най-екологично чистите в света

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Европейските машини ще станат най-екологичните в света по силата на нов регламент, приет от Европейския парламент, който повишава изискванията за пределните норми на фини прахови частици и азотен диоксид за машините и оборудване, които се използват във фермите, строителството и обработката на материали, както и за машини за общински и пътни експлоатационни услуги.

Законодателният акт е последната стъпка в поредицата от все по-ниски пределни стойности на емисиите на прахови частици и азотен диоксид, които през последните години бяха намалени с над 95%. Новият Регламентът “Етап V” има за цел да се намалят още повече вредните емисии, като се определят по-строги ограничения в броя на вредните частици и се разшири обхватът за допълнителни категории мощност на машините.

Приемането на регламента бе приветствано от европейските производители, представлявани от техните търговски асоциации CECE (строителни машини), CEMA (селскостопанска техника), EGMF (градинска техника), EUnited Municipal Equipment (общинско и пътно оборудване) и FEM (съоръжения за обработка на материали).

“Намерен е компромис от институциите на ЕС, който осигурява  добър баланс между подобряването на качеството на въздуха и запазването на конкурентоспособността на европейската индустрия за обработващи машини”, заяви Улрих Адам, генерален секретар на CEMA.

Редица корекции бяха направени по време на законодателния процес, като в същото време се запазиха пределните стойности на емисиите и сроковете за въвеждане, така, както са били предложени от Европейската комисия. Преходният период за европейските производители, които трябва да направят промени в подвижния парк в съответствие с новите изисквания, се удължава с 6 месеца и става 24 месеца. Освен това въвеждането на разпоредбата за подмяна на двигателя с времеви лимит от 20 години ще позволи по-нататъшното използване на машини с помощта на резервни двигатели, като по този начин се допринася за целите на ЕС за ефективно използване на ресурсите.

“Като цяло, новият регламент определя амбициозен график. Той ще бъде предизвикателство за промяна на стотиците видове машини и приложения в посочения срок, но производителите се ангажират да направят тези необходими корекции и да допринесат за подобряване на качеството на въздуха в Европа “, подчерта Зигрид де Врийс, Генерален секретар на CECE.

Особено важно е, че специалните нужди на малките и средни предприятия, както и високото ниво на специализация в целия сектор, са отразени в окончателния компромисен вариант. За някои видове машини и оборудване, като например мобилни кранове и малки трактори, са предвидени допълнителни преходни разпоредби, за да се отговори на техните специфични особености.

След окончателното гласуване в Парламента на пленарното заседание на 5 юли, приемането от Съвета се очаква да стане през следващите седмици. Регламентът ще бъде публикуван в скоро време. Успоредно с приемането на рамковия регламент, допълнителното законодателство под формата на делегирани и изпълнителни актове е в процес на финализиране. Това законодателство включва технически изисквания и административни разпоредби, които се очаква да бъдат приети преди края на годината.

ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА