Неокрупнените малки парцели носят все по-ниска доходност

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Сделките със земя изместват кредитирането 

Неокрупнените малки парцели ще носят все по-ниска доходност, предупредиха от компанията „Агрион”. Според експертите сега е моментът собственици на парцели, за които се получава ниска рента или им се плаща в готова продукция да се замислят за реализирането на такива ниви на пазара.

Замята още се приема не като актив, който може да носи добри доходи, а по-скоро като наследство, с което никой не иска да се занимава. Повечето собственици и наследници срещат трудности при управлението й, а като се добави и факта, че голяма част от тях живеят на над 100 км. от имота си – това също поражда затруднения.

При по-младите собственици продажбата на малък парцел в неатрактивен регион, за който са получавали несигурна рента през годините, се оказа по-атрактивен вариант за осигуряване на финансови средства, отколкото тегленето на кредит от банка или фирма за бързи кредити, посочват експертите. Сделката се реализира бързо, реално собственикът не се ангажира с плащането на лихва, не се начисляват и други такси и комисионни, характерни за традиционното кредитиране. Освен това няма ограничения, свързани с целта на получените средства, както е при кредита и документалното доказване на доходите на кредитоискателя.

Спечелените средства най-често се използват за лечение при по-възрастните или за заминаване в чужбина, покриване на стари дългове и покупката на друг недвижим имот. Друга причина за продажбата на земя вместо тегленето на кредит е желанието за първоначални инвестиции в други бизнеси или за покриване на нуждата от оборотни средства. Данните на Агрион показват също, че що се отнася до сделките с физически лица – там преобладават малките парцели до 10-15дка.

Мотив за продажбата на земя са и проблемите с изплащането на рентата. „Нашите клиенти попадат на некоректни арендатори, наплашени са от псевдопосредници, а малките неокрупнени имоти носят все по-ниска доходност. Така най-логичният вариант е да продадат сега”, коментираха експертите. Оказва се, че не са малко случаите, в които  няма подписан договор, а само устна договорка с арендатора за стопанисването на имота, а често рентата се плаща в произведена продукция или с голямо закъснение. Това също обезкуражава собствениците да управляват активно земята, посочиха от Агрион.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА