Най-старият непокътнат кораб в света се намира в Черно море

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Най-старият запазен кораб на планетата, който е лежал в дъното на Черно море повече от 2400 години, е открит от британски учени. 23-метровият древногръцки търговски кораб беше открит на 80 километра от брега на България.

Според изследователи от Черноморския проект за морска археология в Британския музей, корабът „наподобява на този, който е изобразен на древногръцката ваза Siren Vase, съхранява в Британския музей“. Те посочват разположената му от дясно мачта, специфичния рул и пейките за гребците.

“Никой не би могъл да си представи колко точно е рисуването върху вазата. В края на краищата не беше известно дали художникът изобразява истински кораб”, казва Джон Адамс, водещ изследовател в археологията в Университета в Саутхемптън. Сега, според него, е очевидно, че авторът на рисунката е добре запознат с обекта, като е описал точно детайлите до формата на волана.

Фактът, че почти няма кислород на дълбочина под 200 метра в Черно море, допринася за отличното запазване на плавателния съд, отбеляза ученият. “Само малко количество останки от корабите от онази епоха достигнахме до нас [преди настоящата находка]”, допълва Адамс.

През последните три години учените откриха общо 67 потопени кораба в Черно море. Сред тях е търговски кораб на римляните с амфори, който датира от 200 г. пр.н.е., както и кораб от Византийската империя, построен преди 1200 години. Сред находките има средновековен италиански кораб и няколко кораба от Османската империя, датиращи от XVI-XVIII век.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА