Науката в Турция със силен интерес към наши кадри

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Научните институти в Турция проявяват силен интерес към възможностите за гостуване при тях на български агроучени от Селскостопанска академия, защото ценят високо техните знания и опит. Турция е една от държавите, в които български учени най-често правят своите проекти за научен обмен. Други такива държави са Германия, като това е държавата, в която най-много български учени са направили своите програми за мобилност, както и Чехия, Полша, Турция, Франция, Словакия.

Това стана ясно по време на презентация на възможностите за участие в проекти за мобилност между учени и административен персонал на Академията по програма Еразъм+ на ЕС.

За 2015/16 г. по програма Еразъм+ от възможността да гостуват в изследователски институт в чужда държава са се възползвали 58 преподаватели и един докторант от Селскостопанска академия (ССА). За целите на програмата са през годината са отпуснати 91 000 евро за насърчаване на мобилността на научните работници в ССА.

Най-много възползвали се от възможностите за мобилност са учени от Института по земеделие в Карнобат, Добруджанския земеделски институт в Генерал Тошево, Института по почвознание „Никола Пушкаров“, а най-малко от Института по във Варна, Института по рибни ресурси във Варна и др.

За 2016/17 г. ССА има спечелени проекти за мобилност на учени в Сърбия, Израел, Египет и Беларус. Може да се кандидатства освен за престой с цел обучение на висококвалифицирани научни кадри, така и с цел стаж в компания.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА