Над 1 млрд. лв. са загубите за държавния бюджет от продажба на нелегални горива

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Загубата за държавния бюджет от укрити данъци при продажбата на нелегални горива е 1,1-1,2 млрд. лв., оценяват анализатори на Министерството на финансите в анализ на въпроса защо от тази година се изисква и ведомствените бензиностанции да бъдат вързани с НАП, съобщава в-к “Стандарт”. От НАП и Агенция “Митници” още през 2012 г. оценяват като много висок риска от укриване на данъци при търговията с горива.

При общо средногодишно потребление на дизелово гориво от 3 391 500 хил. литра за анализирания тригодишен период, декларираните средногодишни доставки са 2 163 160 хил. литра. Анализът показва, че средно на година не се декларират 1 228 340 хил. литра дизел, или 36,2% от цялото потребление. Най-голям дял от недекларираните доставки, т.е. най-рискови, са получателите от секторите “Селско стопанство” – 48,1%, и “Транспорт” – 34,5%. Затова от 2013 г. беше въведено изискване за връзване на бензиностанциите с НАП. Но беше прието и едно изключение, според което лицата, извършващи зареждане на автомобили и машини за собствени нужди, да не използват нивомерни системи и електронни системи с фискална памет (ЕСФП). В резултат делът на нелегалните горива намалява само с 6-7%, а за 30% от горивата не се плащат данъци. От т.нар. ведомствени бензиностанции трябва да се зарежда гориво само за собствени нужди. Но не може да се установи дали от тях не се продават горива без акциз, посочват от МФ. Броят на бензиностанциите в страната е 3105, при над 30 хил. “ведомствени бензиностанции”. Контролните органи дори не знаят къде се намират те. А за резервоари се използват бракувани вагон-цистерни с вместимост 60-70 хил. литра. По данни на “Холдинг БДЖ” ЕАД за периода 2011-2014 г. са продадени 255 вагон-цистерни. Резервоарите на бензиностанциите са с вместимост 10-50 хил. литра.

Затова от 1 януари 2015 г. се въведе изискване всички обекти за зареждане с горива да имат фискални устройства, свързани с НАП. Това важи за земеделските производители, които зареждат за собствени нужди машини и техника, и за лица, осъществяващи транспортни, спедиторски или строителни дейности. Фермерите обаче реагираха остро на промените заради разходите, които трябва да направят за нивомерни системи. Поставянето на нивомерна система на обекти с подземни резервоари струва 6000 лв., а за бензиноколонка са нужни от 2000 до 5000 лв. Затова за вчера беше насрочена среща между министъра на финансите Владислав Горанов и земеделски производители, на която да се сближат позициите. Новото предложение на МФ е да бъдат освободени от измервателни уреди и фискални устройства обекти с резервоари под 1000 литра. И то ако общото заредено гориво за година не превишава 2000 литра. А останалите обекти за съхранение и зареждане на горива да бъдат оборудвани с нивомери и електронна система с фискална памет.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА