На 7 май влизат в сила регламентите за частно складиране в сектора на млякото и месото

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Мерките зя частно складиране са насочени са насочени към сектора на млякото като целта е да се намалят напрежението на пазара и да се свият загубите от млякото, което се увеличава. Участниците в Консултативния съвет получиха вчера информация за предложения от страна на ЕК пакет от мерки, по повод настоящата пандемия на COVID-19. Той предвижда помощ за частно складиране в сектора на млякото и месото.

Складиране на сирена

По мярката за частно складиране на определени сирена за подпомагане са допустими всички произведени сирена, както и замразена извара. Изключение има за сирената, които не са подходящи за по-нататъшно съхранение след периода на зреене. Минималното количество на едно подадено заявление е 0,5 тона, като операторите не са ограничени в броя на заявленията. Размерът на помощта е 15,57 евро на тон за фиксирани разходи за съхранение и 0,40 евро за тон на ден договорно складиране. Договорният период на съхранение е между 60 и 180 дни. Квотата за България е определена на 889 тона, което е с 22% повече от прилаганата у нас през 2016 г. мярка за частно складиране на сирена. От българската квота при предходния период, когато е предлагана подобна мярка е използван само 36 на сто от определения лимит.

Задължителната мярка за осигуряване на администриране от всички държави-членки предлага доброволни споразумения и решения, чрез които операторите да планират производството на сурово мляко в съответствие с променящите се модели на търсене. Коментарът на Комисията по нея е, че това не е мярка за подкрепа, а такава, която да позволи на фермерите и сдруженията да поемат своята част от отговорността за адаптиране на обемите спрямо търсенето и предлагането в тази извънредна ситуация.

Складиране на меса

Другите мерки са насочени към частното складиране на говеждо месо от животни, които са на възраст 8 и повече месеца, като може да се съхраняват четвъртинки. Тук периодът за складиране е 90, 120 и 180 дни. Месото, което може да се складира трябва първоначално да бъде прясно и охладено, след което се поддържа в замразено състояние. И за агнешкото месо периодът е същият – 90,120 и 180 дни, като разликата е, че става въпрос за съхраняване на цели трупчета или половинки. Минимални количества за едно заявление – пет тона за дребните преживни животни и десет тона за говеждото месо. 

ЕК е изготвила също така помощи за частно складиране на обезмаслено мляко на прах и масло, за прясно и охладено говеждо месо от животни над 8 месеца и за частно складиране на прясно и охладено агнешко и ярешко от животни на възраст до 12 месеца.

Регламентите ще влязат в сила на 7 май, като след това ще бъдат направени правилата заедно с българските животновъди и всички засегнати лица, стана ясно по време на Консултативния съвет. По време на срещата е повдигнат също така въпросът за частно съхранение на вълна, тъй като в момента се навлиза в периода на стрижба, а интересът към суровината е много нисък.

 

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА