ИАГ: Близо 200 милиона евро е годишният оборот от търговията с трюфели

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Годишният оборот от търговията с трюфели се оценява на близо 200 милиона евро. Експортът на ценните гъби възлиза на приблизително 150-200 тона годишно, но реално далеч надхвърля официалните данни и загубите за бюджета са в размер на приблизително 6 милиона лева на година. Това става ясно от данни на Изпълнителна агенция по горите към Министерство на земеделието, храните и горите.

В последните години е налице тенденция за увеличаване на хората заети с лов и търговия на трюфели, както и търговията с продукта. Според данни на браншовите организации в сектора работят около 30 000 души. В същото време липсват ясни правила за разрешителни режими, регистрация на обекти за изкупуване, специфични изисквания към заетите в бранша лица, прилагане на мерки за опазване на околната среда и други. В официалната статистика липсват данни за добити количества по години, средна изкупна цена, средна продажна цена, както и количествено измерение на заетите площи съответно процентно съотношение горски/ земеделски/ урбанизирани територии.

Трюфелите са ограничени и бавно възобновяеми природни ресурси, поради което е необходима нормативна база, която да регулира и контролира потреблението и възпроизводството им. Необходима е държавна политика, която да регулира и подпомага производството и пазарната им реализация, предвид нарастващото им търсене в локален, национален  и европейски мащаб. Настоящата нормативна уредба не позволява да се съхраняват естествените находища, да се стимулира култивирането им и въобще да се реализира пазарния им потенциал. Това влошава опазването на естествените им популации, регулирането на потреблението, събиране на данъци и създаването на заетост в националната икономика.

Решението на всички тези въпроси е свързана със създаването на изцяло нов регламент- Закон за трюфелите, посочват от Изпълнителна агенция по горите, и привеждат мотиви към проекта на закон, който е достъпен за обществена консултация.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама