МЗХ: Мексико и Колумбия са неразработени пазари за производителите на българско розово масло и лавандула

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

За производителите на българско розово масло Мексико и Колумбия са неразработени пазари, които биха могли да бъдат добър източник на възвръщаемост. Това се казва в доклад на Министерство на земеделието и храните за развитието на търговските отношения между България, Мексико и Колумбия.

Разработването на нови пазари, в това число и на териториално отдалечени, утвърждаването на България като конкурентен производител на тях и изграждането на сигурна търговска мрежа в целия свят, са приоритети с национално значение, в които основна роля играе и браншът, се казва още в доклада.

През последните години България отново зае лидерска позиция в производството на лавандула и износа на лавандулово етерично масло, като по този начин измести Франция като първенец в отглеждането на лавандулови насъждения и тяхната преработка. Основни партньори на България в износа й на лавандула и лавандулово етерично масло традиционно са Франция, САЩ, Германия и Канада.

Според експертите на МЗХ производителите на лавандула и лавандулово етерично масло са сред най-облагодетелстваните, що се отнася до възомжностите за износ в Колумбия и Мексико, тъй като тяхната продукция е високо ценена, изключително търсена (предвид приложението на лавандулата и специфичните условия, необходими за отглеждането й) и доставките й се извършват освен на територията на континента, но и през океана (САЩ е основен вносител). В периода 2012 г. – 2014 г. световният износ на лавандулово масло отчита сериозен ръст, като българският му експорт е нараснал над три пъти.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА