Мушмулите- наслада за небцето, лек за нервите и бъбреците

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Мушмулите са сред най-полезните есенни плодове, които незаслужено се пренебрегват и често се подминават.

Мушмулата представлява красиво овощно дърво от семейство Розоцветни. На Балканския полуостров тя е диворастяща. По нашите земи расте още от времето на траките. Има данни, че е култивирана още 1000 г пр.н.е.

Днес култивираният вид мушмула се отглежда заради плодовете. Плантации с плода има както на Балканите, така и в Калифорния, Япония, Испания, Южна Франция и Италия.

Този плод е непретенциозен, вкусен и изключително полезен за редица системи в човешкия организъм. Качествата му са наистина възхитителни.

Мушмулите се доближават по състав най-много до този на ябълките. Освен в прясно състояние, те могат да се приемат под формата на сладка и конфитюри.

Както всеки друг плод, и в мушмулите се открива богата компилация от хранителни качества,витамини и минерали. В тях се откриват високи нива витамин А, B, С, както и минералите желязо, калций, калий, натрий, фосфор и други. Полезните си качества мушмулите дължат още на фибрите, скорбялата, пектина и органичните киселини, най-вече ябълчена, лимонена и винена.

В 100 г чист продукт се съдържат едва 47 калории. Това количество обаче е достатъчно, за да подпомогне пречистването на кръвта и да укрепи кръвоносните съдове. Приемът на мушмули, освен наслада за небцето, е наслада и за работата на жлъчката, бъбреците и черния дроб.

Тя успокоява нервите и подобрява храносмилането. Включва се в някои диетични режими, тъй като подпомага изгарянето на мазнините. Мушмули се дават на малките деца, тъй като плодът стимулира растежа.

Недобре узрелите плодове се използват в народната медицина. Те, заедно със семената, се прилагат за лечение на ангина, астма и бронхит. Добре узрелите пък влизат в състава на рецепти за стомашно-чревни заболявания и бъбречни колики.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА