Модерният джинджифил може да се настани в саксия у дома

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
4 Минути

Модерният през последните години джинджифил не е само прекрасна източна подправка, но и и лекарство за много болести. Ако отдавна искате да го отглеждате, може да започнете подготовката си с нашия материал.

Все повече хора се запознават с полезните свойства на джинджифила и оценяват неговото въздействие върху здравето. Сред множеството рецепти за красота, жените най-често избират тези, които са свързани с намаляването на излишното тегло, съветите за здрава и силна коса също са търсени, въздействието върху лицето също представляват интерес.

какъв джинджифил да си изберем от магазина, ако искаме да го отглеждаме самиКак обаче може да отгледаме сами това магическо растение, вместо да купуваме позасъхналите клубени от супермаркета. Джинджифилът е красив и като цвете. Интересно е да се знае, че в по-стари времена моряците са отглеждали джинджифил в саксии.

 

С него при дългите морски пътувания са се предпазвали от скорбут, използван е също така и като противоотрова. Дори древните гърци са описали неописуемата красота на джинджифила при цъфтеж, който разтваря своя бледо жълт цвят с виолетови ръбове на базалното стъбло.

Как да го отгледаме у дома

Отглеждането на джинджифил в домашни условия започва с избора на посадъчен материал. Най-доброто време за засаждане са зимните месеци. Изберете си от най-близкия хипермаркет свеж корен с блестяща и гладка кожица. Той не трябва да е замръзнал или твърде сух, а освен това трябва да се виждат малки пъпки, които наподобяват “очите” на картофите. djindjer-2За да се събудят корените за растеж е необходимо джинджифила да се потопи в топла вода за 2-3 часа. Ако засадите само част от корена, а не целия, срязаното място трябва да се обработи с калиев перманганат, за да се предотвратят гъбични заболявания.

При избора на саксия трябва да се спрете на съд с широко дъно, защото растението се разраства на ширина. Запълнете дъното с дренажен слой с дебелина 3-5 см. Смесете в равни пропорции горска почва и пясък. Закопайте коренището на дълбочина 2-3 см с пъпките нагоре и го полейте. Ако всичко е направено правилно, първите поници ще се покажат след две седмици. Саксията трябва да стои на прохладно и сухо място, където температурата не бива да превишава 15 градуса.

Грижи за младото растение

djindjer-3След като се покажат първите млади растения са необходими правилни грижи. Не трябва да се забравя, че джинджифилът обича влагата и е необходимо да се избягва прекомерното засушаване, защото това неминуемо ще доведе до смъртта на един млад джинджифил. Поливането трябва да бъде малко и често. Влажност може да се поддържа лесно, ако всеки ден растението се пулверизира по няколко пъти .

Независимо, че джинджифилът е топлолюбив, пряката слънчева светлина може да бъде опасна за него. Така че най-доброто място би било полусянката. Не забравяйте за подхранването – като всеки растящ организъм, джинджифил има нужда от минерални и органични торове: калий – за растеж, фосфор – за цъфтеж.

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА