Министър Танева: Производителите не могат да осигурят изискваните обеми за големите търговски вериги

Инициирани са разговори с големите вериги по въпроса с българското производство. Това каза министърът на земеделието и храните Десислава Танева пред БНТ. Ако не се стигне до консенсус, ще се наложи да се помисли за регулатор. Срещите са за да се обсъди липсата на българска земеделска продукция във веригите и искането на потребителите трябва да се удовлетвори, две от веригите са върнали предложения.
„Един от проблемните аспекти е, че много от производителите няма как да стигнат до тези вериги, понеже нямат възможност да осигурят изискваните обеми с еднакво и постоянно качество за зареждане на съответната верига“. Друг проблем са ниските изкупни и високите за потребителя цени, коментира земеделският министър.
Темата е казус не само у нас, а и на европейско ниво. „Много страни членки се обявиха за създаване на нова регулация по отношение на разпределение на дохода на крайния продукт, т.е. този, който плаща потребителят, по веригата от производителя до крайната доставка, за да може производителят на конкретната храна да получава по-висока стойност от този краен доход“. Според земеделския министър това няма как да стане при свободния начин на функциониране на икономиката. Регулацията от друга страна трябва да е на европейско ниво, за да функционира, смята Десислава Танева. „Този проблем много слабо влияе там, където има висока степен на организация на земеделските производители. Нашите производители узряват, че трябва да се сдружават, в старите страни членки има 80 % сдружаване на някои браншове. Вторият инструмент за скъсяване на веригите доставки е изграждането на фермерски пазари особено в по-големите областни градове“.
Земеделският министър напомни, че от утре започва прием на документи от Държавен фонд „Земеделие“ за подпомагане на животновъди за минимална държавна помощ. Сумата е от 6 до 25 лева за животно. Максималният брой на подпомагане е до 200 животни. Заявления ще се приемат до 21 октомври. Тя е оптимист и през следващата година разпределението на европейските и бюджетните средсва да се отразят положително върху българското производство.