Министър Танева отчете в каква тенденция се развива българското земеделие

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Основният проблем на българското земеделие е разпокъсаността на земеделската земя. Това каза министърът на земеделието и храните Десислава Танева по време на представянето на реализираните комасационни проекти на Министерството на земеделието и храните и Българската асоциация на собствениците на земеделски земи в селата Студена, Друмево, Момина църква, Раздел и град Смядово, предава агенция „Фокус”.

Министър Танева отчете в каква тенденция върви българското земеделие: „Земеделската земя в България, или селскостопанският фонд по статистика от 2011 г. е 64 млн. декара, 58 млн. декара са били със земеделско предназначение. Към настоящия етап, възможностите от тях за земеделско предназначение са 45 млн. дкa., 66% е на частни лица, 25 % общински поземлен фонд. Собственици на този фонд са 2 млн. и 400 хиляди лица. Средният размер на имот е 5.5 декара по статистика”.

Тя коментира и ползите за земеделието след влизането на България в ЕС през 2007 година: “През 2007 година тръгваме със заявяване на 33 млн. декара площи, от които 28 млн. и половина обработваеми. 2014 г. приключваме с 38 млн. заявени площи. Ръстът след присъединяването ни в ЕС е над 5 млн. декара обработваеми площи”. По думите й, ако България е влязла в ЕС с 30% необработваеми земи, то в момента този дял е между 10% и 15%. „Причината да е такава тенденцията е подпомагането. Всички правила за подпомагане са ясни. Най-голямото предизвикателство е как да ускорим комасацията на земите. От 2011 г. правим различни редакции за Закона за ползване на земеделските земи, затова как да направим правилата за ползване такива, че да дават устойчивост на земеделският производител. Генералното решаване на тези проблеми може да дойде с комасацията на собствеността. Това е тема, която много пъти сме дискутирали. Поздравления за приключените проекти. По-важният ефект от тях би бил изводите от проблемите, които са срещнати и как те да намерят отражение в новото поземлено законодателство, което е цел на екипа, който управляваме. Това кодифицирано законодателство трябва да обединява абсолютно всички закони и да стимулира и инициира поземлени отношения ,които водят до комасация на собствеността”, посочи тя.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА