Проектозаконът за регулиране на цените в търговските вериги – готов до 10 дни
“Сектор „Земеделие“ реализира в максимална степен заложените цели по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Това е резултат от свършената работа, осъществените приеми и договарянето на средства по ПВУ в сектор „Земеделие“, които се управляват ефективно“. Това съобщи министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов при откриването на Третата национална среща на производителите на плодове и зеленчуци, организирана от Национална браншова камара „Плодове и зеленчуци“ в Пловдив.
Той информира присъстващите, че по Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони 2023-2027 г. са отворени 13 интервенции за земеделие – за над 1,5 млрд. лв., в това число – производството на плодове и зеленчуци. „Отворихме мерките за младите, малките и нови стопани. Искаме тази дейност да стане по-привлекателна за повече хора, а чрез европейските схеми и съфинансиране от националния бюджет ще постигнем тази наша цел“, каза още д-р Тахов.
По думите му производството на плодове и зеленчуци трябва да бъде подкрепяно, за да се обезпечи продоволствената сигурност на страната.
„Цялостната политика по отношение на аграрния отрасъл е насочена към повишаване на конкурентоспособността на земеделските стопанства“, допълни той.
Законопроектът за регулиране на цените в търговските вериги се очаква да е готов до 10 дни, след което предстои обсъждане с всички заинтересовани страни”, коментира още той пред журналисти.
„Ще направим всичко необходимо земеделските производители да получат справедлива цена за своята продукция. На база извършените анализи констатирахме, че най-малка част от добавената стойност остава при тях“, поясни министърът и беше категоричен, че “чрез законопроекта ще бъдат регулирани търговските взаимоотношения по цялата верига, което ще окаже своето влияние върху потребителите”.
В рамките на дискусията, министърът запозна участниците във форума със свършената работа от неговия екип по възстановяване на напоителната инфраструктура, отворените приеми за рехабилитация на съоръженията на „Напоителни системи“ и поставената цел за увеличаване на поливните площи до 8 млн. декара в дългосрочен план.
Той представи плановете за уплътняване на противоградовата защита с нови 25 ракетни площадки и информира за етапа на пилотното внедряване на наземни генератори в районите с тежък въздушен трафик. В рамките на събитието стана ясно, че в процес на подготовка е и нормативната уредба за взаимоспомагателен фонд за сектора.
Заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев отбеляза, че “производството на плодове и зеленчуци се подпомага последователно през обвързаната подкрепа и тази година се предвижда по тези схеми да бъдат насочени над 80 млн. лева”. Той припомни още, че сектор плодове и зеленчуци има приоритет при кандидатстването по инвестиционните мерки за сдружаване на производителите.
Пред екипа на министерството производителите на зеленчуци и плодове поставиха своите въпроси и споделиха трудностите, които срещат при реализиране на вътрешния и външния пазар, свързани с нелоялна конкуренция, липса на браншови кооперативи и инфраструктура. Те предложиха да се засили презентирането на българска продукция на международни изложения и подчертаха значението на обединяването на производителите, за да имат достъп до големите пазари, да реализират печалба и да инвестират в модернизация.