Между 100-150 лв. компенсация за кошер, засегнат от американски гнилец

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Американския гнилец е единственото заболяване по кошерите, за което пчеларите в България получават обезщетение от държавата. Стойността на компенсацията е различна и може да варира от 100 до 150лв. в зависимост от силата, големината и състоянието на кошера, преди да е бил нападнат от гнилеца. За тази година регистрираните случаи на територията на държавата са два- във Враца и в Хисаря. Това съобщи за Агрозона инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения български пчеларски съюз.
Друга опасна и трудно лечима болест, разпростираща се по кошерите е вароатозата. Кърлежът може да предизвика нарушение в пилото на кошера, което е трудно лечимо. По думите на инж. Михайлов, акарът е разпространен из целия свят. За разлика от американския гнилец, вароатозата позволява използване на препарати, с цел превенция от появяването на кърлежа. Те е необходимо да бъдат използвани всяка пролет и есен ,както и да бъдат периодично променяни с цел да се избегне създаването на устойчиви към някой препарат кърлежи.
Съгласно държавната профилактична програма, ветеринари трябва да извършват профилактични прегледи два пъти годишно. Те изготвят ветеринарно-медицински дневник на пчелините. Тези прегледи са се провеждали, докато ветеринарните лекари са работили в съвместно с пчелари проверители. След отнемането на статута на пчеларя проверител дейността е почти прекратена и прегледи почти никога не се извършват. Връщането на статута на пчеларя-проверител, ще бъде още една от дискутираните теми по време на заседанието на управителния съвет на Обединен български пчеларски съюз. То ще се проведе в понеделник 16 септември в София.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА