Ле Фол призна за проблеми с качеството на френската пшеница

Френският министър на земеделието Стефан Ле Фол призна, че качеството на реколтата от меката пшеница тази година е „сериозен проблем“, който може да повлияе негативно върху конкурентоспособността на пазарите за износ. Миналия петък, 11 октомври, министърът заяви пред журналисти в Париж, че той е наясно с проблемите с качеството, за които са докладвали производителите, като добави, че „нивото на протеин е важно“, предаде Блумбърг.
Според данни на френското агроведомство, средните нива на протеин в тазгодишната реколтата от мека пшеница намаляват до 11.2%, докато през2014 г. са били 11,4 % заради влажната пролет. Много страни от Северна Африка, като Алжир, която е водещ задграничен пазар за френските износители, изисква най-малко 11% съдържание на протеин, докато Египетският купувач “GASC” изисква 11.5%. Това означава, че Франция пропусна последните поръчки от Египет за сметка на Румъния, Украйна и Русия.
Качеството на френската пшеница постепенно намалява през последното десетилетие, с последователни спадове в нивата на протеина, записани от 12.5% през 2003 година. Официалните власти и търговците сигнализират за проблема от няколко години. „Има един основен въпрос, засягащ качеството на нашата пшеница”, каза Ле Фол. „Обширният Средиземноморски пазар произвежда хлебна пшеница и съществува голяма конкуренция“.
Министърът заяви, че „ясно е чул индустрията“, според която нивата на пшеничния протеин зависят от влагането на азот, но допълни, че увеличеното използване на торове може да донесе рискове за околната среда. Според него подобрените семена, както и използването на различни сортове пшеница, също могат да помогнат за повишаването на нивото на протеин.
Признанието на Ле Фол идва, въпреки че Франция записа отличен старт на продажбите за 2013/14 пазарна година, като Алжир се нарежда сред най-активните купувачи. Освен това французите повишиха прогнозата си за износа на мека пшеница извън ЕС до 11.2 млн.т., което е с 200 000 тона повече от предишната оценка и с 13 % по-висока спрямо същия период на миналата година.
„Заздравяването на сътрудничеството, както и наличието на статистически данни е абсолютно необходимо“, добави френският министър на земеделието. „Аз искам да има земеделско сътрудничество в района на Средиземно море“, допълни той.
Източник: Agra Europe