Кравите Джерсей ще спасят млечното стадо от климатичните промени

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
11 Минути

Дребното животно дава най-качественото мляко в света, не капризничи при паша и е лесно за отглеждане

Климатичните промени вече не са тема за дълги научни дискусии – всеки от нас е усетил промяната. Горещите лета и необичайните застудявания през зимата се отразяват вече видимо и на българското селско стопанство. В млечното говедовъдство също се усеща необходимостта от промяна. Налага се спешна промяна в породната структура на националното млечно говедовъдство. Едно от най-важните решения за развитието на отрасъла през следващите 25-30 години е изборът на подходяща порода.

Тази драматична промяна в климата, която се прояви с голямо засушаване, с промяна във възможностите за осигуряване на досегашните добиви от люцерна, определено смущават фуражния баланс на говеждото стадо, особено в млечно направление. В тази връзка с помощта на Европейската комисия е създаден т.нар. Европейския Джърси Форум (ЕДФ), в който се включват всички държави от ЕС и Норвегия. Идеята е големите тежки черношарени крави да бъдат заменени плавно и без конфликт с леките крави от породата Джерсей.

Европейската комисия обръща изключително внимание на този процес, защото има значителна разлика между промяната на породната структура на местното говедовъдство и промяната на сортовата листа в растениевъдството. При растенията при необходимост за една година може да се премине на изцяло нови сортове, които се отглеждат при по-различни условия. При млечното говедовъдство обаче ситуацията изисква продължителен период от време, много повече пари и инвестиции.

„Породата Джерсей е избрана да замени всички тежки млечни породи, този процес  започва в големи мащаби и изисква сериозни инвестиционни разходи“, коментира за „А-зона“ Валери Цветанов, председател на Развъдна Асоциация Джерсей България, която е член на Европейския Джърси Форум и разполага с достъп до генната банка с елитния материал от породата.

В Норвегия и Дания само през 2019 г. около 180 000 черношарени крави са подложени на трансформиране в породата Джерсей. Тази промяна се извършва на базата на поглъщателно кръстосване с използване на семенен материал от породата Джерсей. По подобен начин трябва да се подготви трансформация на доминиращата млечна порода у нас – Черношарените Холщайн-фрезийски крави с разширяване на популацията на породата Джерсей. Създадена е Национална асоциация Джерсей България.

Използва се широко осеменяване със семенен материал, който предварително е сексиран и по този начин всяка година ЕДФ прави оценка на генетичния тренд, на прогреса в популацията на ниво Европейски съюз.

Защо Джерсей?

Предимствата на породата са много ясно изразени. Живото тегло на кравите е от порядъка на 300-350 кг живо тегло, докато Черношареното говедо е по 550-600 кг. Това веднага определя плюсовете на породата в условията на засушаване при липса на пасища и храна. Освен това породата е много скорозряла. Тя има възможност за осеменяване още на 13-месечна възраст, подходяща е за пасищен тип на отглеждане и  има твърд копитен рог. Периодът на стопанско използване на кравите от породата Джерсей в сравнение с Черношарените е с до три стопански години по-дълъг, отколкото при другите породи.

И това не е всичко. Съществено предимство е, че млякото на породата е с много високо съдържание на мазнини, белтък и лактоза и приравнено към общото количество физически литри мляко и като единица продукция на кг живо тегло превъзхожда Холщайн-фрезийското говедо.

„Никой не коментира все още и друго важно предимство, а имено, че млякото е подходящо за хора, които са чувствителни към лактоза и не е алергенно. Това мляко в чист вид и добра пастьоризация може да се използва при отглеждане на кърмачета и за възрастни хора, при които има дефицит на ензима, който разпада лактозата“, споделя още експертът. Постепенно Джарсей се превръща в стратегическа порода за Европейския съюз и това е бъдещето, убеден е той. Това са били мотивите за създаване и на Национална асоциация Джърсей България, която е учредена през миналата година. Млякото на Джерсей е много подходящо за производството на българско кисело мляко и сирене с много високо качество. Не случайно фермерите, които са затворили производството си, без колебание трансформират стадата си и започват да отглеждат тази порода.

В страната са внесени около 25 000 крави Джерсей, от тях 90% са в единични стада по 2-3-5 животни.

Как става трансформацията?

Някои държави, които членуват в Европейския съюз, както и страни извън общността предприемат специализирано финансиране от националния бюджет за интродукция и внос на чистопородни животни в големи мащаби. През 2019 г. например Албания внася 8 600 юници за планинските си райони.

Схемата, която предлага Европейския Джерсей форум е за разделяне популацията на всяко индивидуално стадо. Например при стадо със сто крави едната половина си остава чистопородното черношарено говедо и 25-30% от кравите с ниска млечност се заплождат със семенен материал от породата Джерсей. Тези кръстоски продължават на следващ етап и по този начин се трансформира популацията в Джерсей. Схемата е актуална за целия Европейски съюз. По същия начин в момента се работи във всичките интензивни в млечното говедовъдство страни като Холандия, Дания, Норвегия и този подход ще бъде адекватен при нашите условия.

„Първото, което смятаме от Асоциацията, е, че е правилно държавата да обяви мерки, най-вече чрез промяна в породната структура на млечното говедовъдство. Това е много необходимо и важно, за да могат българските фермери да знаят какви са трендовете в промените на млечното говедовъдство на Европейския съюз. Промените в климата чукат на вратата, от три години нещата се променят драматично“, категоричен е Валери Цветанов и продължава: „Нашето предложение е част от средствата, които вървят по линия на развъдните асоциации, да бъдат насочени към  Държавна програма с проекти за закупуване на чисто породен Джерсей от Дания в близките няколко години. Това ще промени рязко ситуацията.“.

Той е убеден, че Джерсей се превръща в стратегическа порода за България и това трябва да е ясно казано и посочено във всички нормативни уредби, препоръки и сертификати за селекционно племенна работа.

Тенденциите в млечното говедовъдство

Първото условие, за да променят стопаните породите в страната, е те да знаят какви са европейските и световните тенденции в млечното говедовъдство. Освен това обаче трябва да се направи нова нормативна уредба за изкупуването на млякото. В момента това става въз основа на количество, но не и на качеството на млякото.

Още интересни материали може да прочетете в 111 брой на списание A ZONA

Тези фермери, които отглеждат черношарено говедо и продават млякото си, имат основна селекционна насока да произвеждат колкото се може повече мляко с ниски показатели по отношение на масленост и белтък. При това мляко изкупната цена е от порядъка на 55-60 ст. за литър. В същото време този тип производство е лимитирано и притиснато от вноса на много качествено краве мляко от Унгария и Австрия с високи стандарти на хигиенните показатели и от държави, които имат много по-различна субсидия на литър мляко. „Ние не успяхме да стигнем субсидиите на старите държави членки. Това трябва по някакъв начин да се балансира като държавна политика и да се нанесе необходимата корекция. В същото време фермерите, които имат малки млекопреработвателни предприятия с капацитет до 10 тона на 2-3 дни, без никакъв натиск са избрали породата Джерсей“, споделя Цветанов.

Много големи млекопреработвателни предприятия вече плащат за мляко със съответните показатели, които да отговарят на изискванията за производство на качествени продукти. Това ще бъде вторият лост, който ще притисне трансформацията на Черношареното говедо към Джерсей. Във всички случаи е необходимо тази актуална тенденция за целия Европейски съюз да стане ясна за широк кръг от фермери, които се занимават с млечно говедовъдство. Една стандартна черношарена крава дава 20-25 литра мляко на ден при средна масленост от порядъка на 3-3,6%, докато датският Джерсей дава 18-20 литра мляко на ден с масленост 4.5-6%.

 

Остров Джърси не е само популярна офшорна зона

 Породата е създадена на остров Джърси, тя се превръща в доминираща порода за планинските и полупланинските райони в цял свят. Джерсей е относително дребна порода с ограничени фуражни изисквания, както по отношение на качеството и по отношение на енергийния състав на дажбата. Това е животно за пасищни условия и лесно за отглеждане.

Европейският Джерсей форум обезпечава за членовете на асоциацията семенен материал на преференциални цени, внос на живи животни – заплодени или незаплодени юници също на преференциални цени, което е сериозно предимство. В пловдивското село Марково ще бъде центърът, в който ще се съхранява семенният материал за Южна България, а в стопанство Врана – за Северна България.

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА