Краткосрочна прогноза на ЕК: Производството на мляко в ЕС ще се увеличава, цените ще падат

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Въпреки ниските цени на млякото, доставките на суровината в Европейския съюз се очаква да се увеличат с 1% през 2015 г., като тази тенденция „най-вероятно ще продължи и през 2016 г.“. Цените ще продължат да се развиват в низходяща тенденция. Това се казва в последната краткросрочна прогноза на Европейската комисия за производството на основни земеделски стоки.

Въпреки, че производството на мляко ще продължи да нараства в ЕС, най-големите производители на суровината в ЕС – Германия, Франция, Испания, Италия, Белгия и Дания вече намалиха своите произведени количества.

В периода между април 2015 г., когато бе края на системата на млечните квоти, и юли 2015 г. производството на мляко в ЕС се увеличи с около 2.5% в сравнение със същия период на миналата година. След като през първото тримесечие на настоящата година производството падна с 1.3%, за да се избегне плащане на високи наказателни такси за свръхпроизводство, потенциалът на останалите стада се използва напълно заради добрите условия за паша и добрите цени на фуражите.

В 15-те стари страни-членки на ЕС броят на млекодайните крави регистрирани към декември 2014 г. отбеляза ръст с 0.8% в сравнение с 2013 г. Увеличението бе значително в Ирландия (+5.7%), Нидерландия (+3.5%) и Великобритания (+2%).

Очаква се фермерите в тези 15 държави-членки да продължат да колят крави заради ниските цени на млякото. Докато през първата половина на годината закланите животни бяха само с 3% повече на годишна база, през юли роят има започна да се увеличава в някои държави-членки като Великобритания и Белгия. Този процес може да се затвърди през зимата, поради което се очаква намаление в производството на мляко през зимния сезон.

Очакванията за 2016 г. са, че ще има увеличение в производството на мляко, защото стадата ще се увеличат незначително с 0.4%, а и поради намалението на производството на мляко, което се наблюдаваше след изтичането на млечните квоти вероятно няма да се наблюдава отново през 2016 г.

При настоящото ценово ниво на маслото и при възможността да се складира нискомаслено прясно мляко, и при добрите пазарни възможности за двата продукта, най-добрата алтернатива за преработвателите на мляко в ЕС остава да използват големите остатъчни количества за производство на тези два продукта. Ето защо се очаква през 2015 г. производството на масло и нискомаслено прясно мляко да се увеличи със съответно около 5% и 8% на годишна база.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА