Комисар Войчеховски към държавите-членки: Бъдете проактивни, моите служби са готови да ви помогнат

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Във връзка с кризата COVID-19 еврокомисарят по земеделие и развитие на селските райони Януш Войчеховски излезе с ново писмо, адресирано към министрите на земеделието на страните-членки на ЕС. Европейската комисия работи на всички фронтове, в сътрудничество със страните-членки, за да отговори на ключови предизвикателства и да осигури безопасността на всеки, посочва полският еврокомисар.

„Нашите земеделски производители и всички участници във веригата на доставки на храни работят усилено, за да гарантират, безопасната и висококачествена храна продължава да бъде достъпна по време на цялата криза. Изслушах вашите опасения и предложих вече по-гъвкави и опростени мерки, които ще гарантират продължаване на подкрепата за земеделските производители и други бенефициери на общата селскостопанска политика (ОСП) при настоящите ограничения и мерки за социално дистанциране, приети от държавите-членки. В момента се предприемат окончателните правни стъпки за приемането на тези мерки възможно най-бързо.

На този етап бих искал да ви насърча да използвате възможно най-пълно цялата гъвкавост и възможностите, налични за развитието на селските райони чрез Общата селскостопанска политика. Въпреки че някои държави-членки за съжаление остават с малък или никакъв бюджетен резерв, приветствам усилията на онези, които имат такъв резерв и вече търсят активно начини да използват парите, които все още са налични по Програмите им за развитие на селските райони, за да финансират съответните действия за справяне с кризата и възстановяването от нея. Въз основа на информацията, която е на разположение на Комисията, отбелязвам, че към настоящия момент държавите-членки все още могат да използват около €6 млрд. по своите Програми за развитие на селските райони; тази сума беше увеличена до около €17 млрд., когато се вземат предвид сумите, запазени за текущи приеми на заявления, които все още не са приключили.

В този контекст могат да се използват няколко мерки за развитие на селските райони и бих искал да обърна внимание на някои от тези възможности. Ако все още не сте програмирали тези мерки и желаете да го направите, или ако искате да разширите обхвата им или да преразпределите средства между мерките, моите служби са готови да ви помогнат, така че прилагането да започне възможно най-скоро.

Могат да се подкрепят различни видове сътрудничество в областта на веригата на доставки на храни, като земеделските производители продават директно на потребителите или създават услуги за доставка на дома на основни продукти като храна или лекарства на изолирани жители на селските райони. Подкрепата също може да бъде мобилизирана за сътрудничество с оглед подобряване на услугите, свързани със здравеопазването.

Освен това фондовете за развитие на селските райони могат да подкрепят инвестиции на ниво ферма, за преработка, маркетинг или опаковане на храни или за възстановяване на потенциала за производство на селскостопанска продукция. Това се отнася и за инвестиции в малки локални инфраструктури и услуги като закупуване на оборудване, адаптиране на здравни центрове или създаване на мобилни здравни заведения в селските райони.

Службите за съвети в земеделието могат да насочат земеделските производители как да подобрят устойчивостта на своите стопанства. Службите за подпомагане на фермите могат да помогнат на земеделските производители в ежедневната им работа, когато е необходимо поради причини като болест, отсъствия или неочаквана преумора.

Там, където вече съществуват инструменти за управление на риска, те могат незабавно да бъдат използвани за компенсиране на земеделските стопани за значителни и внезапни загуби на доходи в резултат на кризата.

И накрая, финансовите инструменти могат да продължат да предлагат финансова помощ на земеделските производители. В допълнение, в рамките на Инициативата за отговор в условията на коронавирус, Комисията разшири обхвата на подкрепа за малкия и среден бизнес в селските райони, като предложи заеми или гаранции за покриване на оперативни разходи чрез финансови инструменти. Това може да помогне например за увеличаване на паричния поток в земеделските стопанства.

Европейската селска мрежа (ENRD) публикува колекция от примерни проекти в отговор на COVID-19.

Заедно с моите служби ние се ангажираме да ви подкрепим да използвате всички мерки възможно най-бързо и ефективно. Ще осигурим бързо одобрение на измененията на програмата, предложени в отговор на кризата, и бихме искали да ви насърчим да бъдете в активна връзка с моите служби по този въпрос.“

Източник: European Commission

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА