МФР на ЕС 2021-2027: Колко ще получи всяка държава за селските си райони

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Последната стъпка в приемането на новия дългосрочен бюджет на ЕС за периода 2021-2027 г. е факт, сед като и Съвета на ЕС даде одобрение за него. Вследстиве на това решение многогодишната финансова рамка 2021-2027 г. в размер на 1,074 трилиона евро [в цените от 2018 г.] става достъпна за всички бенефициенти в ЕС, съобщиха от Европейската комисия.

В същото време продължава работата по финализирането на NextGenerationEU, инструментът за временно възстановяване на Европа от коронавирусната криза.

След като бъде приет, пакетът от общо 1,8 трилиона евро [в цени от 2018 г.] ще бъде най-големият пакет, финансиран някога чрез бюджета на ЕС.

Защо е различен този дългосрочен бюджет?

Когато предлагаше дългосрочен бюджет за периода 2021-2027 г. през май 2018 г., Европейската комисия се ангажира с един наистина модерен бюджет, способен да отговори на настоящите и бъдещите предизвикателства.

Изпълнението на този ангажимент предвижда:

  1. За първи път в историята на ЕС новите и подсилени приоритети имат най-висок дял на финансиране в дългосрочния бюджет: 31,9%. За сравнение, средствата по Общата селскостопанска политика представляват 30,9%, докато средствата за икономическо, социално и териториално сближаване възлизат на 30,4%.
  2. Над 50% от общия размер на следващия дългосрочен бюджет и NextGenerationEU ще подкрепят модернизацията чрез политики, които включват изследвания и иновации, чрез Horizon Europe; справедлив преход в условията на климатични промени и цифрова трансформация – чрез Фонда за справедлив преход и програмата Digital Europe; подготовка, възстановяване и устойчивост чрез Инструмента за възстановяване и устойчивост, rescEU и нова здравна програма.
  3. 30% от бюджета на ЕС, както по дългосрочния бюджет, така и по NextGenerationEU, ще бъдат изразходвани за борба с изменението на климата, което е най-високият дял в най-големите европейски бюджети досега.

Следните таблици предоставят разбивка на средствата за всяка страна-членка, произтичащи от заключенията на Съветана ЕС от юли 2020 г. за средствата в Многогодишната финансова рамка 2021-2027 по:

  • Кохезионната политика,
  • Директни плащания от Европейския фонд за гарантиране в селското стопанство и
  • Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.

Средствата, които не са пряко разпределени за държавите-членки, са показани отделно, като инвестициите за трансгранични програми и Европейската градска инициатива по Европейския фонд за регионално развитие (ERDF), междурегионалният компонент Interreg, транснационалното сътрудничество по Европейския социален фонд (ESF+) и техническата помощ за Комисията по ERDF, Кохезионния фонд, ESF+ и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.

Данните в таблици:

МФР 2021-2027 Разпределение на средствата по политиката на сближаване по държави-членки (по цени от 2018)

МФР 2021-2027 Разпределение на средствата по политиката на сближаване по държави-членки (по текущи цени)

МФР 2021-2027 Разпределение на директните плащания (от Европейски фонд за гарантиране на земеделието) по държави-членки (по текущи цени)

МФР 2021-2027 Разпределение на средствата по Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони по държави-членки (само МФР, по текущи цени)

 

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА