Кои фермери ще оформят облика на земеделието в бъдеще, изследваха учени

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Кои са фермерите на бъдещето? На този въпрос се опитват да отговорят учените от Съвместния изследователски център (JRC). На базата на събраната информация, те създават няколко профила на новите фермери, които са актуални към момента и които ще оформят облика на земеделието в бъдеще.

Регенеративният фермер е един от тези профили. Дейностите на този фермер са свързани със създаването на устойчива система за производство на храни, която подобрява екосистемата на фермата. Уважението към природата е в центъра на подхода към земеделието. Продуктите, които създават тези стопани често са иновативни и са от висок ценови клас. Вторият профил е на стопаните, които практикуват социално фермерство. Дейностите тук са свързани с развитието на местните общности и здравето на хората. Във фокуса на предприемачеството тук е предоставянето на необходими услуги, които допълват производството на храни. Фокусът на този бизнес е създаването на иновативни услуги.

Хора с добро образование влизат в агросферата

Третият фермерски профил е свързан със земеделието като начин на живот за хора, които се местят да живеят от града в селото. Тези предприемачи създават продукция с добавена стойност, която предлагат на клиентите си предимно в големите градове, чрез социалните мрежи. Те могат да създават например схеми за сертификация на храни или нови мрежи за дистрибуция на стоки. Често тези хора са добре образовани, но нямат специализирано обучение в сферата на производството на храни.

Още по темата може да прочетете в брой 111 на списание A ZONA от март 2021 г.

Четвъртият нов модел на съвременен фермер е този на хората в градовете, които създават малки градски ферми в отговор на местното търсене. Често това са хора, сменили динамичната си професия, интелигентни и образовани, интересуващи се от развитие на пермакултури. Петият фермерски профил е свързан с иноваторите, които създават нови и иновативни фермерски модели, с помощта на  които се развиват нови начини за производство на храни. Преобладаващата част от тях създават закрити ферми, където могат да експериментират с всички процеси. Тези хора често са учени и предприемачи, които залагат на хидропониката и аквапониката. Биотехнологичните компании са последния профил, описан в доклада на JRC. Те развиват науката за земеделието на клетъчно ниво, без да имат селскостопанска продукция. Ролята им е да създават нови продуктови ниши в сектора.

Поколението Y и земеделието

До 2030 г. хората от поколението Y, известно също като Милениали, ще представляват 75% от работната сила. Дигитализацията и промените в поколенията изменят формите на заетост, моделите на кариера и организационните структури. Напредъкът в технологиите и автоматизацията може да замести както рутинни, така и когнитивни задачи, като същевременно увеличава нуждата от нови умения и създава безпрецедентни възможности. Промяната в ценностната система, която вече не акцентира върху високите доходи, диверсификацията на възможностите за работа, автоматизацията във фермата и промяната на ролята на фермерите могат да бъдат важни аспекти на тази тенденция.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА