Кои екзотични овошки са най-подходящи за печеливш бизнес у нас

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Екзотичните овошки са хит в страната ни – смокини, нар, райска ябълки, лешници. Тези видове навлизат с все по-нарастващи темпове у нас – особено смокините. Това каза за „Агрозона“ проф. д-р Аргир Живондов от Института по овощарство в Пловдив. Наблюдава се и интерес към сортове, които допреди това не са се търсили. Искат се относително по-редките култури за страната ни. На първо място по този показател е смокинята.

nar

Оказва се, че екзотичните овошки имат две големи предимства – по-евтини са и продукцията им е екологично чиста. „Грижите за тях са по-евтини. Болести и неприятели по райската ябълка например почти няма, съответно тя не се и пръска. Същото се отнася и за смокинята и лешника. Това са култури много подходящи за биологично производство. Можем да ги определим като „бизнес растения“ – разходите са много по-малки. По-важното обаче е това, че на пазара се предлага много чиста продукция без пестициди.

dd24fd452f5314086d1c1f0893955a14

Екзотичните овошки се гледат основно в Южна България. Смокини, нарове и райски ябълки не могат да се отглеждат в Северна България, защото вероятността да измръзнат е много по-голяма там. Те са субтропични култури. Отглеждат се много в районите на Сандански, Петрич, Ивайловград, Свиленград и Тракийската низина. Вече има хора, които сериозно търсят смокини и нар за да направят големи насаждения.

По-екзотичните видове се засаждат на по-малки разстояния – средно 5 метра ред от ред най-много и 3 метра фиданка от фиданка в един и същи ред. pom-1_bТова е за смокини, нарове, лешници и дрян.

За тези редки култури все още не се предлага европейска помощ, но те са продаваеми и атрактивни. Дори и със собствени средства да се оглеждат те отново ще са достатъчно печеливши и изгодни за фермерите.

Четете още:

Основното пръскане по овошките през месеца е с бордолезов разтвор

Обновяваме касиса с всяка зимна резитба

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА