Как правилно да белосате фиданките (+рецепти)

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

Трябва да нанесете слоя на 1,5-1,6 м от повърхността на почвата

Белосването на дърветата се провежда през ноември в леко мрачен ден, но при сухо време. Белосването ще защити фиданките от слънчеви изгаряния, които биват не само пролетта, но и дори през зимата. При това белосването трябва да се прави при плюсова температура на въздуха, което в ранна пролет е почти невъзможно. Но преди да пристъпите към самата операция, трябва правилно да подготвите дърветата.

За да може белосването на постигне нужния ефект, дърветата трябва да се подготвят. Ако трябва да белосвате дърветата в сухо време, то започнете подготовката във влажно.

Разположете брезент под дървото или друг здрав материал, където ще пада почистената кора. Нужно е да почистите цялата кора по ствола и основните клони. Най-добре е да работите ръчно, с ръкавици и здрава телена четка. Вдъбнатините почистете с нож или здрава пръчка. След това изгорете всичко събрано.

Следващата стъпка е да дезинфектирате кората, като работите в устойчиво време. Има няколко рецепти за дезинфекцирането: на 1 кофа вода сложете 300-500 г син камък. Опръскайте дърветата със ситни капки, така че да създадете мъгла около ствола и клоните и разтворът да полепне, а не да се разтече. Можете да използвате и друг разтвор: на 1 л гореща вода сложете 5 г домашен сапн и 200-300 г растителна пепел. Намокрете след това кърпа в този разтвор и измийте дървото. Растителната пепел ще дезинфекцира и ще подхрани растението.

Излекувайте раните

За тази цел можете да използвате всякакъв вид замазка, купена или приготвена от вас самите. Ето няколко полезни рецепти и за този случай. Вземете 200 г пчелен восък и 100 г колофон и отделно ги разтопете на бавен огън. Съединете ги, добавете 100 г чиста мас и изкачайте, докато мазнината се разтопи. След това излейте сместа в студена вода и я оформете във вид на топка. С тази маса е много лесно да се работи, като преди това трябва само леко да загреете, за да може да стане пластична.

За да си приготвите глинена смес за замазване, вземете 200 г глина, 100 г кравешки тор и малко нарязана на ситно слама, разредете ги във вода до консистенцията на сметана. След това можете да работите с нея.

 

На каква височина да мажете

Височината на белосване трябва да е до 1,6-1,7 м над повърхността на почвата, за да може да попречи на вредителите да населят растението. Желателно е задължително даа подготвите правилно кората, за да не може тя да се разслои след белосването.

Младите дръвчета не е задължително да се белосват изцяло, достатъчно е стигнете само до разклонението на ствола.

Работете бързо

Свържете няколко четки в една голяма и така по-бързо ще белосате дръвчето, и кората по-бързо ще попие течността. Не щадете разтвора. Остатъците разпръскайте около ствола на дървото. Помнете, че яркият бял цвят на покритието може да се постигне само след няколко часа, а не веднага.

 

 

Какво да използвате

Някои специалисти съветват да използвате бяла акрилна боя, тъй като тя е най-устойчива по отношение на валежи, което означава, че няма да се измива и ще запази светоотразяващите си свойства.

Младите дръвчета е най-добре да се белосват с градинска вар или разтвор на глина, но в този случай няма да избегнете повторната обработка.

В приготвения от вас разтвор не трябва да има бучки и той не трябва да се стича по дървото. Младите дръвчета трябва да се белосват с по-слаба концентрация на вар, затова това вещество за тях трябва да се разрежда в 20 л вода.

Полезните рецепти

Ако искате сами да приготвите варов разтвор, можете да използвате някоя от следните рецепти:

– 1 кг угнил оборски тор, 1 кг вар, 200 г син камък. Всички тези вещества се заливат с 8 л вода. Внимателно се разбърква течността до пълното разтваряне на компонентите, като след това се оставя да престои 2-3 часа преди използване.

Не се плашете, че белосааните части на дърветата леко ще синеят заради добавения син камък.

– 1 кг мазна глина, 2 кг гасена вар, 1 лопата кравешки тор, 250 г син камък. Всичко това се разбърква с 10 л вода, като се оставя за няколко часа да престои.

– 2 кг гасена вар и 400 г син камък (разтворен в топла вода), 50-100 г казеиново лепило на 10 л вода. Сместа, приготвена по тази рецепта има голяма здравина и дълговечност.

 

Дебелината на слоя

Дебелината на слоя трябва да е 2-3 мм, което означава, че сместа с гасена вар ще трябва да се нанася няколко пъти на дървото. Цветът в изсъхнало състояние трябва да бъде бял, а не сив. Само белият цвят ще отблъсне слънчевите лъчи. Ако белият слой започне да се отделя от кората, то ще ви се наложи да повторите операцията своевременно.

 

Четете още:

Вар, син камък и тор: Какво още да добавите в разтвора за белосване на дръвчетата (+ рецепти)

Есенна градина: Три грешки при белосването на дърветата

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА