Вар, син камък и тор: Какво още да добавите в разтвора за белосване на дръвчетата (+ рецепти)

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Тази операция е задължителна в овощната градина преди настъпването на големите студове

Есенното варосване на дърветата е една от най-важните агротехнически мерки. Неговата основна функция е да защитите дърветата в края на зимата и началото на пролетта от яркото слънце. В този период лъчите представляват най-голяма опасност за дърветата, тъй като могат да доведат до слънчеви изгаряния и мразобойни.

За да предпазите ствола на дърветата от слънцето, в състава на варното мляко се включват два основни компонента: бял пигмент – именно той възпрепятства прекомерното загряване на кората и спасява от появата на пукнатини; и залепващ компонент – той не позволява на разтвора да се стече по ствола и да се закрепи на кората. Ползата от варосването не се ограничава само със защитата от слънцето. За да повишите ефективността на разтвора, в сместа трябва да се включат и допълнителни компоненти. Тяхната цел е да помогнат в борбата с гъбичните заболявания и да спасите дърветата от гризачи.

Белосването на дърветата се смята за ефективна профилактична мярка в борбата с гъбичните и другите инфекциозни заболявания. За да защитите дърветата от болестотворните микроби, към основните компоненти на разтвора се добавят и фунгициди. Най-често се използва син камък. Това вещество нерядко се среща в състава на сериозните средства за белосване, което потвърждава и неговата ефективност. Понякога той се заменя от бордолезов разтвор или други медсъдържащи препарати.

Помнете, че е нужно винаги да заливате с вода сухата вар, а не обратното – да сипете варта във водата.

Варта е един от основните компоненти за белосване на дърветата. Какво е това вещество и как правилно да го използвате?

Ще приведем няколко варианта на състав за белосване, които имат фунгицидни свойства.

  • Рецепта 1: Залейте 2,5 кг гасена вар с 10 л вода. Отделно в гореща вода разредете 500 г син камък и го влейте в разтвора на варта. За да се задържи разтворът на кората, добавете в съда 200 г предварително загрято лепило за дърво. Консистенцията на готовия разтвор трябва да напомня гъста сметана.
  • Рецепта 2: Вместо гасена вар можете да използвате брашно. В този случай разтворът се приготвя по следния начин. В 10 литра вода се разтварят 2 кг брашно. След това добавете в съда предварително разтворено с гореща вода син камък (400 г) и загрято лепило 100 г. Разбъркайте внимателно всички съставки.
  • Рецепта 3: Понякога в състава за варосване се слага и угнил оборски тор. В този случай 1 кг гасена вар се заливат с 8 литра вода, добре се разбъркват и се оставя малко да постои. След това в масата се добавя 1 кг угнил оборски тор и 200 г предварително разреден син камък.

При използването на други фунгициди добавяйте толкова средства, колкото е препоръчано в инструкциите на производителя на препарата.

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА