Топ-овощар: Колкото по-продължителен е студът, толкова по-добре за плодните дървета

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

В момента дърветата са в пълен покой и ниските температури няма да им навредят, коментира за Агрозона проф. Димитър Сотиров от Института по земеделие в Кюстендил

Синоптиците предвиждат на места в страната температурите да паднат до минус 10-15 градуса и то за продължително време. За коментар дали това ще се отрази на развитието на овощните дървета Агрозона потърси проф. Димитър Сотиров, заместник-директор на Института по земеделие – Кюстендил.

„На този етап, а и до края на целия месец януари, няма никаква опасност за овощните дървета, дори да паднат температурите до минус 15 градуса и повече. Дръвчетата в момента са в пълен покой, така че това студено време само ще задържи развитието им още по-добре“, коментира той. „Миналата година януари беше с рекордно високи температури – около 18-20 градуса и предизвика преждевременно развитие на овощните видове. На този етап няма основание от притеснение.“, категоричен бе проф. Сотиров.

През януари дърветата са в най-стабилната фаза на дълбок покой и ако паднат температурите до минус 22-24 градуса, тогава има опасност за измръзване, показва овощарската практика. „При минус 15-18 градуса в зависимост от продължителността на студа, може някъде да се случи частично измръзване на плодни пъпки при прасковата и кайсията“, каза проф. Сотиров и допълни: „След като излязат дърветата от дълбокия покой, ако времето е студено, те влизат в т. нар. принудителен покой, пак се задържа развитието им. Ако обаче времето се затопли прекалено много през февруари, дърветата излизат от това състояние на покой, започва развитие и в последствие късните пролетни мразове за тях са най-фатални“. Към момента обаче подобни прогнози все още е рано да се правят.

„През януари хората трябва да бъдат спокойни, февруари също няма опасност, защото тогава слънцегреенето е малко повече, температурите и да паднат то е за кратко време, за определени часове. Не сме наблюдавали критично ниски температури през февруари, през март, ако настъпи цъфтеж, и особено април, тогава вече може да има опасност.“, обобщи проф. Димитър Сотиров от Института по земеделие в Кюстендил.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА