Изменението на климата ще повлияе на световните цени на пшеницата

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Добивите ще се увеличат с около 1,7%, ако средните годишни температури се покачат с два градуса по Целзий

Икономисти и учени по климата са открили, че глобалното затопляне не само ще увеличи добивите на пшеница, но и ще увеличи честотата на скоковете на цените на пшеницата със 17% в резултат на повече суши и други екстремни климатични явления. Анализът е публикуван в списание One Earth. Резултатите бяха обявени в петък от пресслужбата на централата на Китайската академия на науките.

„Противоинтуитивният резултат от нашите изчисления се обяснява с факта, че глобалното затопляне ще се отрази различно на добивите на пшеница в различните региони на света. По-специално, този показател ще се подобри в страните с умерен климат, но ще намалее в екваториалните и тропическите държави които традиционно внасят пшеница“, каза Джан Тиани, изследовател в Института по атмосферна физика на Академията на науките в Пекин (Китай).

Според сегашните разбирания на агробиолозите повишаването на температурата и свързаното с това увеличаване на концентрацията на CO2 в атмосферата ще има благоприятен ефект върху растенията. На теория това ще подобри добивите, но този параметър също се влияе от много от негативните ефекти на глобалното затопляне, включително увеличени засушавания, намаляване на броя на опрашителите и увеличаване на броя на вредителите.

Изследователите искаха да разберат как различните прояви на глобалното затопляне ще се отразят на добива на пшеница, както и на цената на тази зърнена култура на глобално и местно ниво. Имайки предвид тези съображения, учените изчислиха как климатичните колебания и свързаните с тях метеорологични явления биха повлияли на реколтата от пшеница в 50 ключови земеделски региона на света, съобщава zol.ru.

Климат и реколта

Изчисленията показват, че средният добив на пшеница в света ще се увеличи с около 1,7%, ако средната годишна температура се повиши с два градуса по Целзий. В същото време учените установиха, че дисперсията в обема на реколтата ще се увеличи от 17,8% на 20,3% в резултат на увеличените екстремни метеорологични явления и други негативни прояви. По този начин средната цена на пшеницата ще се увеличи с 1,8%, а епизодите на рязко покачване на цената на тази зърнена култура ще се случват със 17% по-често, отколкото в миналото. Според китайските икономисти подобни хранителни кризи са се случвали в миналото около веднъж на 20 години, докато в близко бъдеще те ще се развиват веднъж на 17 години.

Тези цифри, според изследователите, са били значително по-високи на регионално ниво, което е особено вярно за страните в Африка, Централна и Южна Азия, които внасят пшеница. По-специално, добивите на пшеница в Индия, Египет и много други тропически и екваториални държави ще паднат със 7-24%, което ще увеличи честотата на резки скокове в цените на пшеницата в тези региони на Земята няколко пъти.

Според икономисти този проблем на теория може да бъде решен чрез максимална либерализация на търговията с пшеница и други зърнени култури. Това обаче ще се отрази много негативно на доходите на местните производители на пшеница в тропическите и екваториалните страни с ниски доходи, чиито фермери много трудно ще се конкурират с производителите на пшеница от умерения климатичен пояс, заключават учените.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА