Испания разработва проект за контрол на птичия грип

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

„Проектът INFLUOMA“  ще разкрие ключовете за по – ефективно предотвратяване на огнища на болестта в птицеферми

Три институции в Испания ще обединят усилията си, за да установят влиянието на микробитата за   предотвратяване на предаването на птичи грип от диви птици в птицеферми. Изследователската група по здравеопазване и биотехнологии (SaBio) на Института за изследване на игровите ресурси (IREC – CSIC, UCLM, JCCM), в координация с Центъра за изследване на здравето на животните на Института за научноизследователска и технологична агрохрана в Каталуния (IRTA -CReSA) и Баската Институтът за селскостопански изследвания и развитие (NEIKER) вече си сътрудничат почти десетилетие по проекти, свързани с биосигурността и превенцията на птичи грип в испанските птицеферми, но този път ще реализират по -голям проект в тази област.

Проектът INFLUOMA ще изследва как микробиотата влияе върху чувствителността на дивите и домашните птици към инфлуенца вирусите. Въз основа на предишни констатации, включително факта, че дивите птици, заразени с птичи грип, носят и други патогени, като например салмонела или Mycobacterium avium, чиято съвместна инфекция може да има различни ефекти, дивите птици, които живеят във ферми, осигуряват връзката им с други ферми и блата и има индивидуални различия в податливостта на домашните птици към инфекция с високопатогенен инфлуенца по птиците.

Комбинирани изследвания върху диви и домашни птици

В проекта INFLUOMA изследователите ще комбинират изследвания върху диви птици (водолюбиви птици и врабчета) и домашни птици (бързо и бавно растящи пилета в индустриален и екологичен режим в естествена среда) и лабораторни експерименти. От една страна, те ще използват нова технология за сателитно проследяване върху модел на дива водна птица, смеещата се чайка (Chroicocephalus ridibundus), за да оценят ефекта от инфекциите по птичи грип в комбинация с други патогени върху нейната подвижност.
От друга страна, те ще използват комбинация от анализ на полеви проби и лабораторни експерименти, за да проучат дали ефектът на микробиотата, подчинен на селската или градската среда, в която живеят врабчетата, определя тяхната чувствителност към инфекция с инфлуенца.

„Тези проучвания ще разкрият ключовете за по -добро предотвратяване на огнища на инфлуенца по птиците във фермите и ще ни помогнат едновременно като модел за по -добро разбиране на настоящите драстични промени в климата и средите, в които живеят диви и домашни птици ”, заключават изследователите, цитирани от списание Avicultura Industrial.

Коменсалната микробиота играе важна роля за здравето, като е част от защитата срещу патогени или, напротив, може да насърчава инфекциите. Съставът на микробиома варира в зависимост от вида, диетата и местообитанието и се променя по време на инфекции, какъвто е случаят с инфлуенцата по птиците.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА