Интересът към белите винени сортове расте, вижте най-предпочитаните червени

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

В съществуващите лозя 1/3 от сортовете са български

Повишава се интересът към създаването и поддържането на насажденията от бели винени сортове, като през 2020 г те заемат 45,1% от общите насаждения, което е с 8 процентни пункта повече в сравнение с 2017 година, се посочва в анализ на състоянието на лозаро-винарския сектор през последните пет години. При белите винени сортове, отглеждани у нас, се наблюдава сравнително силно изразена концентрация – през 2020 година  75% от площите са заети от 5 основни сорта – Ркацители, Мискет червен, Мускат отонел, Шардоне и Димят. Все пак е налице известна диверсификация в сортовия състав, имайки предвид, че тези пет сорта са заемали 90% от площите с бели винени сортове през 2015 година. Важен показател е и структурата на реколтираните насаждения, тъй като той отразява в по-голяма степен търсенето на винено грозде в страната.

Петте сорта, които са водещи по показателя размер на реколтираните площи в страната са: Мускат Отонел, Шардоне, Совиньон блан, Мискет червен и Ркацители. От тях при Совиньон блан са реколтирани над 92% от общите площи със сорта, което е важен показател за интереса на гроздопроизводителите към сорта. За сравнение едва 19% от всички площи със сорт Ркацители са реколтирани през 2020 година.

Сред площите със червени винени сортове водещо значение имат пет основни сорта – Мерло, Каберне Совиньон, Памид, Мавруд и Широка мелнишка лоза, които заемат 80% от общите площи с червени винени сортове. И докато през 2015 година сортът Памид е заемал около 20% от всички площи с червени винени сортове, през 2020 година, той заема 18% от площите. Сортът Мерло е на първо място сред отглежданите сортове, следван на 2% от Каберне совиньон през 2020. Все още има значителни като размер площи с и традиционно отглежданите Мавруд и Гъмза, както и със Широка мелнишка лоза, а в последните години се наблюдава и силен интерес към няколко нетрадиционни за България сорта – Сира, Каберне Фран и Пино ноар. Това е продиктувано от търсенето от страна на винопроизводителите, които залагат на популярни и харесвани в чужбина сортови вина. По отношение на процента на реколтирани площи от общите, впечатление прави, че именно модерните интродуцирани сортове като Сира, Каберне Фран, Пино ноар, Карменер, Кот, Пети вердо, Темпранило, Санджовеце и др. държат първенство.

 

БГ сортовете заемат 1/3 от площите

Към 2020 година 47 автохтонни и новосъздадени български сорта, част от одобрения списък с винени сортове лози, заемат площ от 18 835,84 ха., което представлява 31,3% от площите, заети с винени лозя. От тях по-голям е делът на площите с български червени винени сортове – 18,1% от общия размер на площите (33,1% от общите площи с червени винени сортове), и 13,2% от общите площи са с български бели винени сортове (29,2% от площите с бели винени сортове). Площите, които отговарят на изискванията на схемите за качество на ЕС за Защитено наименование на произход (ЗНП) и защитено географско указание (ЗГУ) и са с български и регионални сортове са  5 055,98 ха.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама