Интерактивната карта за спа дестинациите ще бъде готова до един месец

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Интерактивната карта за спа дестинациите ще бъде готова до един месец. Това каза министърът на туризма Николина Ангелкова по време на дискусия в Централния военен клуб по проекта за седем балнео- и СПА дестинации.  Страната ни е щедро надарена от природата и заема второ място на континента след Исландия по запаси от почти всички видове минерални води, използвани от древността до днес. Проучени са над 600 минерални водоизточника с 1600 извора и общ денонощен дебит над 270 млн. литра и ние ще работим много за тяхното използване.

Ангелкова информира, че находищата на минерална вода, изключителна държавна собственост, са 102, а дебитът на водата е приблизително 5000 литра в секунда. Повечето от тях извират от голяма дълбочина и са изключително чисти, подчерта министърът.
Важен фактор за успешното развитие на здравния, СПА и балнеотуризъм са и 54-те лечебни курорта в страната, които стават все по-популярни в чужбина. Проектът за 7-те балнео и СПА дестинации е разработен с помощта на 50 общини, чиито становища са взети предвид. Експертната група, работила по темата, е очертала два основни фактора при разработване на дестинациите – наличието на минерална вода с активно и разработено находище и разпознаваемостта на региона, в който се намират. Проектът може да бъде допълван и надграждан, като сега той включва 60 общини на територията на цялата страна.
Основен фокус на днешната дискусия бе Софийската балнео- и СПА дестинация. Тя обхваща централната част на столицата, Горна баня, Овча купел и Княжево. Проектът представи Лиляна Арсова, главен директор “Туристическа политика” на МТ. Министър Ангелкова каза, че проектът ще бъде финализиран тази есен, след което дестинациите ще бъдат дигитализирани и качени на страницата на Министерството на туризма и на интернет платформата iLfveBulgaria. Дестинациите ще бъдат включени в рекламните каталози за популяризиране на страната, както и в кампаниите, с които представяме България по изложения и форуми, поясни министърът. Тя подчерта, че разработването на балнео- и СПА направленията е част от цялостната стратегия на министерството за утвърждаване на България като целогодишна дестинация. “Смисълът на проекта е да се надгражда устойчиво това, с което вече разполагат регионите, и то на база високо качество”, заяви министър Ангелкова. По думите й преимуществата на този вид туризъм за икономиката са свързани с предоставянето на комплексна услуга, привличане на по-платежоспособни гости, преодоляване на сезонността с оптимална запълняемост и откриване на нови работни места.
Сертифицираните балнео-, СПА и уелнес центрове в момента са 113. Експертната комисия по сертифициране вчера е разгледала още 4 заявления, които ще бъдат одобрени, информира Ангелкова.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА