Иновациите и дигитализацията са ключови за селските райони

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Действията за климата и околната среда, развитието на кръгова и био икономика, създаването на качествени работни места в земеделието – всичко това е ключово за развитието на селските райони. Еврокомисарят Фил Хоган коментира по време на Форум за Агро иновации вчера, че този потенциал може да бъде разгърнат за селските райони, само ако в тях са постигнати дигитализация и свързаност. Със значителните си инвестиции в малките населени места Комисията разбира тази значимост и прилага политики и финансиране за постигане на конкретни резултати, съобщават от ЕК.

В отговор е дадено начало на инициативата “Умни села” от комисар Хоган, комисар Корина Крету по регионална политика и комисар Виолета Булк по транспорт. Инициативата има за цел да подобри прилагането на европейските политики в селските райони. За да се постигне това, трябва да бъдат насърчени дигиталните технологии, иновациите и по-доброто използване на знанието. Концепцията на “Умни села” е адаптирана според нуждите и потенциала на всеки регион и се основава на нови или съществуващи териториални стратегии.

Важна роля за развитието на иновациите в селските райони има и Европейското партньорство за иновации като по него в момента работят 400 оперативни групи, а целта е до 2020 г. те да станат 3200. Тези групи работят върху това да срещнат фермери, изследователи и бизнеси, за да работят те по иновативни проекти. Тези проекти се финансират от ПРСР. Пример за такъв проект е дейността, насочена към намаляване смъртността на агнетата при раждане във френския район Midi-Pyrénées.

Проекти, свързани с иновации и развойна дейност, се финансират по “Хоризонт 2020” като целта по думите на Хоган е да се постигне действие от множество страни – фермери, учени и други заинтересовани лица, за да има по-голям шанс предложените решения да бъдат приложени. Към момента има 61 такива проекти, а до 2020 ЕС ще вложи над 1 млрд. евро в 180 проекта.

“Има необходимост да направим дори повече. Нуждаем се от това да подобрим разбирането за иновациите и технологиите в сектора, във фермите, но също и на всяко друго ниво по веригата”, е наблегнал Хоган по време на Форума за Агро иновации . За да се преодолее дигиталното разделяне, той подчертава още веднъж нуждата от съвместни дейности на фермери, изследователи и инвеститори и политици.

 

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА