Комисията по земеделие на Европарламента прие чрез гласуване резолюция, в която държавите-членки са призовани постепенно да изведат извън употреба конвенционалните тесни клетки тип „батерии“ и да ги заменят с огромни клетки, чийто под е от мрежа или от дървени скари. Това ще позволи по-добра грижа за здравето на животните, както и по-доброто им наблюдение, информират от пресцентъра на Европейския парламент.
Според евродепутатите това ще допринесе за подобрение на качеството на живот на животните, ще ги предпази от болести и така ще намали необходимостта от интензивна употреба на антибиотици, които попадат в хранителната верига на хората.
Зайцевъдите в ЕС може да получават еврофинасиране и за хуманно отглеждане на зайци, ако бъдат приети промените в европейското законодателство, които предлага комисията по земеделие на Европейския парламент. Средствата ще бъдат насочени към повишаване на стандартите за отглеждане на зайци в селските стопанства.
Европейската комисия трябва да предложи съответните насоки и препоръки, които да важат за животновъдите в целия ЕС. Освен това стандартите за качеството на заешкото месо, което се внася от държави извън ЕС, трябва да бъде същото като това на произведените в Общността. Освен това е необходимо да се насърчи консумацията на заешко месо сред потребителите на европейския пазар, според препоръките.
Предложенията на комисията по земеделие трябва да бъдат гласувани и в Европейския парламент, което се очаква да се случи по време на насроченото заседание от 13 до 16 март.
Около 340 млн. зайци са заколвани всяка година в ЕС и това представлява дял от 1% от животните във всички сектори на животновъдството. През 2016 г. производството пада стабилно на годишна база с 3,9%, защото консумацията на заешко е непопулярна. Европейския съюз е лидер в производството на заешко месо. След него е Китай, която пък е най-големият износител. Около 99% от вноса на заешко месо в ЕС е с произход от азиатската държава.