Хранителните продукти поевтиняват в световен мащаб, у нас отново бележат ръст

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Според международните наблюдения на ФАО само при захарта има основание за поскъпване

Индексът на международните цени на хранителните продукти намалява през февруари единадесетият месец подред, макар и леко, се посочва в съобщение Организацията по земеделие и прехрана на ООН (ФАО).

Средният индикатор за индекса на цените на храните на ФАО възлиза на 129,8 пункта през февруари, което е с 0,6% по -малко, отколкото през януари, и 18,7% по -малко, отколкото през март 2022 г.

Индексът на цените на зърното на практика не се е променил от януари. Международните цени на пшеницата са нараснали леко в рамките на месец, тъй като безпокойството от сухите условия в Съединените щати и голямото търсене на доставки от Австралия до голяма степен са компенсирани от силната конкуренция сред износителите. Международните цени на ориза намаляха с 1% поради забавяне на търговската дейност в повечето големи азиатски износители, чиито валути загубиха позиции спрямо щатския долар.

Цената на растителните мазнини падна с 3,2% в сравнение с януари, отбелязват от ФАО, като това се отнася по -специално световните палмовото масло, маслото от соя, слънчоглед и рапица.

Индексът на млечните продукти на ФАО намаля с 2,7% в рамките на месец, а най –бърз спад регистрираха стойностите на маслото и сухо обезмаслено мляко.

Индексът на цените на месото също почти не се промени в сравнение с януари. Световните цени на домашните птици продължиха да намаляват на фона на значителни износни доставки, въпреки избухването на птичи грип в няколко водещи страни от производството, докато международните цени на свинско месо се увеличиха, главно поради безпокойството по отношение на достъпността на износа в Европа.

В същото време индексът на цените на захар FAO се увеличи с 6,9% от януари до най-високото ниво за шест години, главно поради намаляване на прогнозата за производството до 2022/23 в Индия. Въпреки че благоприятните перспективи за реколтата сред другите доставчици в комбинация с по -ниските международни цени на петрола и цените на етанола в Бразилия ограничиха увеличението на разходите за захар.

У нас обаче цените на храните продължават да регистрират увеличение, независимо от движението на международните пазари.

Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява цените на хранителните стоки на едро в България, скача тази седмица с 0,86% до 2,472 пункта. От началото на годината равнището му се вдига с 6,74 % (от 2,316 пункта).

Базовото ниво на ИТЦ – 1,000 пункта, е от 2005 г.

Оранжерийните домати поскъпват с 12 % до 4,12 лева за килограм през последната седмица. Оранжерийните краставици скачат с 6 % и се купуват за 5,99 лева за килограм. Червените чушки падат с 1,2 % до 4,15 лева за килограм в края на седмицата, информира БТА.

 

Картофите поевтиняват с 4 % и се продават по 1,19 лева за килограм, а морковите скачат с 6,7 % и се търгуват по 1,28 лева за килограм. Зелето поевтинява с 5 стотинки и се търгува по 0,80 лева за килограм.

Ябълките поевтиняват с 3,5 % и се купуват по 1,38 лева за килограм. Лимоните се купуват по 2,40 лева за килограм. Портокалите поскъпват с 5,1 % и се търгуват по 1,84 лева за килограм, мандарините се купуват по 2,31 лева за килограм. Бананите се продават по 3,19 лева за килограм.

Кравето сирене поскъпва с 0,7 % и се търгува по 11,43 лева за килограм, а кашкавалът тип “Витоша” се купува с 0,3 % повече – до 18,15 лева за килограм.

Олиото поевтинява с 5,1% и се продава по 3,90 лева за литър.

Пакетче краве масло от 125 грама поевтинява с 3,1 % и се търгува по 2,53 лева. Пилешкото месо се вдига с 1,3 % до 6,30 лева за килограм. Захарта пада с 1,9 % и се продава по 2,52 лева за килограм в края на седмицата.

Брашно тип “500” поскъпва с 0,7 % до 1,38 лева за килограм.

Оризът поскъпва с 1,6 % и се купува по 3,21 лева за килограм. Яйцата се продават по 0,38 лева за брой на едро в края на седмицата.

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА