Хиляди от цялата страна дойдоха на Празника на еленския бут

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Хиляди българи от цялата страна дойдоха в Елена на Празника на еленския бут, за да опитат прочутия деликатес. Местните майстори бяха приготвили за седмото издание на тридневния кулинарен фест около 1 500 бута, с 500 повече от миналата година, информира “Янтра днес”.

Времето тази година беше на страната на еленчани и още в ранните часове на съботния ден градът загъмжа от хора. Млади и стари обикаляха павилионите за мезета и вино, дъхав балкански мед, сушени билки, гъби и подправки, както и за различни занаятчийски изделия. Имаше какво ли не – за всеки джоб и вкус.

Голям интерес сред гостите на Елена предизвика поляната до градския пазар, на която местните пресъздадоха стара еленска традиция – пърлене на прасе на трап. Майсторите касапи бяха гътнали рано сутринта едно голямо прасе и работеха чевръсто. На гледащите ги с интерес те обясняваха, че пърленето на огън е древна традиция и така месото става по-крехко. Нужно е обаче около 2 часа прасето да се обръща.

И докато мъжете вършеха тяхната работа около огъня, сръчни балканджийки вече обръщаха първите мръвки на загретите пушещи скари. За да са всички спокойни, те разясняваха, че месото, което се приготвя пред публиката, е само от лицензирани производители. Тези, които гледаха се облизваха лакомо, но елечанки бяха непреклонни и обясняваха, че първите мръвки са за касапите.

След като видяха тази стара традиция, всички се стекоха на площада, където се състоя официалното откриване на седмото издание на Празника на еленския бут. Кметът на Елена Дилян Млъзев припомни, че празникът се прави през октомври като продължение на стара традиция, според която Димитровден е бил денят, в който са се завръщали гурбетчиите и е ставал сборът на града. „Еленчани знаят как да посрещат гости, добре сте ни дошли! Опитайте от всички кулинарни изкушения, които предлага нашият богат край”, обърна се градоначалникът към всички гости на Елена.

Специален гост на празника беше чаровният Иван Звездев. Специално за хилядите почитатели на деликатеса той приготви 500 парченца суши с еленски бут. „Това е ориз, който е увит в еленски бут, много тънко нарязан на 1 милиметър, а плънката е от свинско бон филе и крема сирене”, разкри майсторът на черпака. Нашият бут е много по-хубав от този, който правят европейците – хамон, прошуто, защато нашият е естествено узрял, а техният е третиран с натриев нитрит или нитрат, посочи още той.

Звездев беше категоричен, че кулинарните фестивали като този в Елена помагат на хората да си припомнят родните вкусове. По думите му на празниците хората вече предпочитат да приготвят сами храната си по стари рецепти, а не се опитват да правят засукани чуждоземски ястия.

Огромен интерес имаше към приключенската игра “По следите на изчезналия бут-2” . В издирването се включиха 30 отбора от цялата страна. През целия ден беше отворен и селския мол, в който се продаваха туршии, сладка, тиквеник, пълнени чушки, питки, които бяха само домашно производство.

Мартин Трухчиев, познат от телевизионното предаване „Хелс китчън”, приготви стара бабина рецепта за празника.
„Това е кавърма, която се приготвя от стар еленски бут. Когато месото е изядено и и останал само кокъл, пак може да се приготви вкусно ястия. Той се вари 4-5 часа. След това месото се изчиства и се слага в кавърмата, която е с два вида гъби – печурки и манатарки, зелени и червени чушки, местни подправки, бахар и дафинов лист, сол, пипер и много любов”, разкри Марти.

За доброто настроение на еленчани и гостите на града се погрижиха изпълнителите самодейните състави от общината, мъжката фолклорна група „Дъбене”, Ивелина Колева, оркестър „Канарите”.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА