Хибриди на Добруджанския земеделски интитут се регистрират в чужбина

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Добруджанският земеделски институт направи годишен отчет за научната и научно-производствената дейност през миналата година, съобщава “Дарик”. Директорът на института проф. Иван Киряков изрази удовлетвореност от постигнатите резултати.

През 2015 г. институтът е поддържал и реализирал 35 сорта пшеница, 5 сорта твърда пшеница, 10 сорта тритикале, 3 сорта ечемик, 1 сорт фасул, 1 сорт леща, 2 сорта грах и 22 родителски линии на хибриди.  В продължение на три години изпитвания институтът предлага нов сор тритикале – „Борислав”. В последните няколко години се създават по 1-2 сорта тритикале, разработени от водещия селекционер в тази култура в Европа доц. Байчев. По думите на проф. Киряков тритикалето е много подходящо за производство на диетични хлябове, тъй като е богато на лизин. До 20-30% може да е съставът му в брашното за хляб, но у нас не се прави, търси се за силаж и като биомаса за биогориво, коментира професорът.

От изказването му е станало ясно, че земеделският институт печели, продавайки авторско право на фирми, които искат да вземат хибриди на института и да ги регистрират в чужбина. Това се отнася за хибриди слънчоглед, неразпространени у нас, но търсени в чужбина – Румъния, Украйна, Турция, Беларус, Русия, Казахстан.

Така в Румъния са признати и вписани в европейската сортова листа 5 хибрида слънчоглед на ДЗИ. Фирмата, закупила авторското право, ще ги разпространи и в Русия, Украйна и в ЕС. В Молдова е признат един хибрид. В Турция интересът към български сортове е силен и институтът е дал повече от 15 сорта зърнено-житни култури за изпитване. Миналата година успешно са преминали изпитания 2 сорта пшеница, посочва “Дарик”.

През миналата година институтът е продал близо 50% по-малко базови семена обикновена зимна пшеница спрямо с 2014 година.  Причината е, че разликата между качествената пшеница и т.н. фуражни пшеници е 5 стотинки на кг. Вторите се предпочитат заради по-ниската себестойност на производството и по-високите добиви. Те обаче не са изпитвани при метеорологичните условия на България и крият рискове за земеделците и за зърнения баланс въобще. Според  проф. Киряков се очаква  през следващата година съотношението български към чужди сортове да бъде 30% към 70%.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА