Градът на зимата – Санкт Петербург

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
13 Минути

Санкт-Петербург e наричан от мнозина най-красивият град на света. Основан през 1703 година, той е бил столица на Руската империя повече от 2 века, сега е известен като „северна столица“, „културна столица“ на Русия, а някои хора дори го наричат „Северна Венеция“.

Първото, което изниква в съзнанието при споменаването на Петербург, е световно известният Ермитаж – най-големият културно-исторически музей в Русия. Той състои от 6 сгради, най-величествената от които е Зимния дворец – бившата зимна резиденция на руските императори. В целия музей към днешна дата има почти 3 милиона експоната.

White Nights in Saint-Petersburg. The Winter Palace, the winter residence of the imperial family, is an excellent example of Russian baroque architecture (State Hermitage Museum). St. Petersburg, Russia.

Един от символите на Северната столица е паметникът на основателя на града – Петър Велики (Първи) – „Меднъй всадник“. Фигурата на царя излъчва сила и величие. Той е станал обект на множество легенди и е любим образ на редица поети.

 _picture-326

Всеки ден, докато се разхождате из центъра на града в обедно време, можете да чуете мощен изстрел. Няма нужда да се плашите, това е стара петербургска традиция. Артилерийският изстрел се произвежда от „Бастиона на Наръшкин“, който е разположен в Петропавловската крепост на един от островите на Санкт- Петербург. Понякога честта да направят този изстрел се предоставя на почетни  граждани и гости на града.

В руската културна столица са изградени множество църкви и катедрали. Най-големият православен събор е Исакиевския, намиращ се в центъра на града. Сега освен църковни служби, съборът работи като музей и привлича безброй туристи. Другата забележителна църква се намира до Невски проспект и се нарича Храм „Спасител на кръвта“. _chesme-church-st-petersburg-2Името й идва от мястото, на което е построена. През 1881 година там император Александър Втори получава смъртоносна рана – “Църквата на нашия спасител е изградена върху пролятата му кръв” – този надпис виждаме пред храма. Куполите му са осветени в разноцветни багри, а вътре интерьорът е осеян с красиви мозайки.

В „Северната Венеция“ има 93 реки и канали с обща дължина  300 км, през които се простират приблизително 800 моста. 21 от тях са подвижни и пропускат кораби през лятно време. Гледката на повечето от тях е уникална: големи мостове, украсени от хиляди огньове се раздвижват през нощта. Всеки жител има при себе си малък календар с разписание на движението им.

 

Въпреки, че има слава на град с дъждовен и мрачен климат, през зимата Санкт Петербург се преобразява. Главната улица наречена „Невски проспект“ се украсява с безброй огньове, елхи и други новогодишни украси.

Панаирите на Петербург

През декември започват различни празнични панаири, където можете да се забавлявате и да купите много интересни автентични неща, украси и подаръци за любими хора. На тези места можете да намерите ястия, продукти и сладки десерти за всеки вкус – колбаси, хайвер, деликатеси, мед, палачинки, известните тулски и джинджифилови сладкиши („пряники“) и безброй други вкусотии.

_0_16ab21_aa40fbd6_orig

Всяка година в града се организира Рождественски панаир на площад „Пионерски“, организиран от правителството на Санкт-Петербург. Там се разполагат „къщички“ на търговци, изпълнени в старо-руски стил. Посещавайки това място, ще имате късмета да се запознаете с богатата култура и традиции на най-голямата страна в света. Освен вкусни храни и различни сувенири от многобройни региони на Русия, тук има голям избор на забавления – новогодишни представления с гримирани артисти, среща с Дед Мороз (Дядо Мраз), има „магазин“ за сечене на монети, стилизиран по старовремски. Организира се и познавателна програма, където можете да се запознаете с коледните и новогодишните традиции на региони на Русия и други различни страни. Програмата включва и мастър-клас, където професионални готвачи ще ви научат да готвите ястия от различни национални кухни по света.

Всеки панаир е голямо забавление за малките деца. На фестивал „Златните ръце“ предлагат да вземаш участие в мастър-класове и конкурси за ръкоделие и изобразително изкуство с награди и подаръци. Гостите се наслаждават на изпълнения на творчески групи и куклени спектакли.

Покрай панаирите и на други места са подготвени големи открити ледени пързалки с украсени високи елхи, на които се лее весела музика. Едно от най-забележителните места е уникалният „Лапландия парк“. Той се състои от открита пързалка и ферма, в която живеят северни елени. Те чакат да ги нахраниш и да си направиш снимка за спомен с тях. В комплекса има и други атракциони: „леден лабиринт“ и огромна ледена пързалка.

Всяка година задължително се прави изложение на ледени скулптури, изваяни от майстори на Русия и други страни. Фигурите са вдъхновени от любими герои от вълшебни приказки, животни, къщи и архитектурни сгради. Времето в Петербург през зимата е доста променливо. Случва се хората да посрещнат Нова Година в дъжд, но това не пречи нито на ледените изложения, нито на настроението. В подобни случаи скулптурите се прибират в специални помещения с оптимална темпаратура -5 градуса.

Ски курортите

В предградието на града, където има повече сняг и широки пространства, са разположени многобройни ски и сноуборд курорти, които стремително набират популярност сред петербургци и гости.

За да се почувствате истински северянин тук се предлагат и разходки с кучета. Те са от ездитни породи – като хъски, маламути и самоеди, специално обучени и изключително приветливи. Това забавление със сигурност ще допадне както на деца, така и на възрастни хора.

_0_8b873_5e83981c_orig

 

„Както посрещнеш Нова Година, така и ще я прекараш“

В Русия Коледа се празнува на 7-и януари, така че първият и най-очакван празник е Нова Година. Той се характеризира с всички коледни атрибути. За повечето хора в Русия Нова Година е семеен празник, за който се подготвят с месеци. Празнуването започва с изпращане на старата година, като масата е препълнена с различни видове храни, мезета и напитки. Всеки си припомня хубави неща от изминалата година и пожелава на другите най- доброто да се прехвърли в новата.

Няма как да отпразнувате последния ден от календара, без да сте сложили на трапезата салата Оливие, известна вече по цял свят като „руска салата“. За целта се използва  най-голямата тенджера в семейството, която се пълни догоре , за да има достатъчно и за вечеря на следващия ден. Друго традиционно ястие е салата „Сельодка под шуба“ – прави се от сельодка, цвекло, картофи, моркови, лук и майонеза. Сред любимите новогодишни ястия е „холодец“ – желирано месо, за което всяко семейство има своя собствена рецепта.

_4096755

Най-често срещаното мезе са малките сандвичи с масло и червен хайвер, като също винаги присъства разнообразието от колбаси, кашкавали и меса. Другите ястия обикновено са по предпочитание на семейството. За десерт задължително има мандарини. Миризмата на мандарини за руснаците, където и да я срещнеш, винаги се асоциира с Нова Година.

В Русия има поговорка: „Както посрещнеш Нова Година, така и ще я прекараш“. Затова празнуването винаги се провежда по възможно най- изрядния начин.

Както и в България – в 23.55 започва тържествената реч на президента. Всички стават от столовете и слушат думите на държавния глава. Часовникът отброява 12 пъти преди да настъпи Новата година, като след петата секунда хората започват гръмко да броят до 1. По време на биенето на стрелките всеки си намисля желание, което не се произнася на глас. Настъпва Нова Година, отваря се бутилка шампанско и всички се целуват, поздравяват, пеят химна на страната. След това идва най-любимия момент – отварянето на подаръците под елхата. Няма как да се мине и без фойерверките и бенгалския огън, но това се случва отвън на улиците. Във всеки район на града администрацията дава много пари за организиране на големи празненства – има концерти, танци, конкурси и, разбира се, много весели хора.

Най-голямото празнуване в Петербург е на главния площад – Дворцова, пред Зимния Дворец. Да станеш част от такова тържество е незабравимо изживяване. Голямо лазерно шоу се провежда тук няколко дни по време на Нова Година.

 

Новогодишните празници в Русия продължават 10 дни. На 7-ми януари настъпва Рождество Христово, празнуването на което е доста по-различно от традициите на другите страни. Поради политически причини в началото на 20 век отбелязването на Коледа е било забранено, заради това постепенно всички традиции започват да се асоциират само с Нова Година. През годините обаче Дядо Коледа се оженил за своята Снегурочка и станал Дед Мороз. През 1991 г. Рождество Христово отново става официален държавен празник._novyiy-god-v-sankt-peterburge-2017-meropriyatiya

В някои области на Русия (предимно селски) още съществува старата традиция „коледуване“. В нощта преди Рождество хората се обличат в различни носии или костюми, традиционни или на животни. Ходят по домовете и пеят песни – „колядки“, като пожелават здраве и щастие на стопаните. В замяна на това те ги черпят с ястия, сладки или бонбони. Участие в коледуването взимат както малки деца, така и възрастни хора.

Традиционно на Коледната маса в Русия има голямо изобилие от месо. Преди години това са били големи печени прасета, пълнени свински глави, гъски с ябълки и други. Такива ястия са били наложени от особеността на руската пещ, която успешно е позволявала готвенето на  големи блюда.

На Бъдни вечер по националната телевизия се предават официалните богослужение и литургия. Някои православни вярващи предпочитат да присъстват лично в църква.

Коледа е началото на „Святки“ (дни на прославата за Исус Христос), които продължават до деня на Крещене (19 януари), което е Йордановден.

Рождество е вторият по значение религиозен празник след Великден. Той се предшества от многодневен Рождественски или Филипов пост, които продължава от 28 ноември до 6 януари.

И досега в Русия съществува традицията на Рождественското гадаене. Основни теми, които се предвиждат са жътвата и съдбата през следващата година. Предсказанията са забавления за момичетата тъй като много от тях, които чакали брак, искали да погледнат в бъдещето и, дори и с помощта на злите духове, да научат, кой ще им изпрати съдбата за съпруг, и какъв живот ще ги чака заедно. В днешно време тази традиция се е изменила в събиране с приятелки и прекарване на  весело време.

Хората вярват, че в навечерието на Кръщене водата придобива особена сила и става чудотворна, свята и чиста. Вярващите отиват в църквата, където има служби, палят свещи и взимат осветена вода.

В големите градове и селата – на Кръщене, в реките се подготвят специални дупки в лед, които са предназначени за масово къпане на хората по време на празника. Направената дупка се кръщава Йордан. Смята се както и в България, че къпането в този ден лекува от различни болести и очиства от греховете.

Зимата в Петербург е най-удачното време за да се запознаеш с културата и традициите на Северната столица. Важно е да се запасите с топли дрехи, защото температурата понякога достига -20 градуса.

Александра Скабелкина

bb08a90b4c769f369267602ff7e4ad88619d48e4be9bbe1e68pimgpsh_fullsize_distr

Текстът е публикуван

в сп. „Агрозона“.

Още интересни материали

четете в изданието.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА