Германските ферми регистрират рекордна година на фона на войната в Украйна

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Цените на производител на селскостопански продукти в Германия са се повишили с около една пета между началото на войната през февруари 2022 г. и февруари 2023 г., според Федералната статистическа служба

Германските ферми са се справили по-добре през финансовата 2021-2022 година, отколкото през последното десетилетие, сочат нови данни, въпреки че Министерството на земеделието на страната посочва, че доброто представяне не означава, че секторът е спечелил от кризата с войната в Украйна.

След като бяха относително стагниращи, доходите в селското стопанство се развиха „ясно положително“ през финансовата 2021-2022 г., гласи последната прогноза на Министерството на земеделието. „Това е наистина добра новина в тези времена на криза“, подчерта Офелия Ник, парламентарен държавен секретар на министерството, докато представя цифрите, съобщава Euroactiv.

След десетилетие на променливи маржове на печалба поради различните кризи, беше добре „фермите също можеха да си поемат дълбоко въздух за една година“, каза Ник.

Например фермите за млечни продукти и други фуражи са реализирали около 60% повече печалби, докато земеделските стопанства са отбелязали средно увеличение от малко под 40%.

 

Печалба въпреки или благодарение на кризата?

Войната на Русия в Украйна, която наруши износа на страната, повиши пазарните цени на много селскостопански продукти, включително в Германия.

Цените на производител на селскостопански продукти в Германия са се повишили с около една пета между началото на войната през февруари 2022 г. и февруари 2023 г., според Федералната статистическа служба.

Увеличението на цените беше особено забележимо за продуктите, изнасяни в големи количества от Украйна до преди войната, включително зърнени култури като пшеница и ечемик, както и маслодайни семена като рапица или слънчоглед.

За всички тези продукти фермите са увеличили оборота си през изминалата стопанска година поради по-високи цени на производител при стабилни добиви, обясни Ник.

От друга страна, разходите за селскостопански суровини като торове, фуражи или енергия също отбелязаха увеличение на цените след агресивната война на Русия, въпреки че министерството отново отбеляза, че това е повече от компенсирано поради по-високия оборот.

Подобни констатации са направени и в икономическия барометър на Асоциацията на германските фермери (DBV), който за последно измерва настроенията сред фермите през януари.

Проучването установи, че фермерите са по-оптимистично настроени за икономическото си състояние за първи път от дълго време поради развитието на цените на производител за продукти като мляко, пшеница и рапица.

Независимо от този тласък, който съвпада с войната в Украйна, Ник не вярва, че секторът печели от кризата. Напротив, във фермите е направено много, за да се противопоставят на неблагоприятните условия, подчерта тя.

Зеленият политик каза, че човек трябва да се гордее, че фермите са „направили корекции“ – например като са спестили от използването на изкуствени торове – и по този начин са се „управлявали добре въпреки тези времена на криза“.

Благоприятните метеорологични условия също са допринесли за добрите добиви, допълни тя – оттам и високите печалби.

 

Големи бизнес доходи

Финансовата година е била особено успешна за големите предприятия, сочат данните на министерството.

„Това със сигурност винаги е свързано с икономии от мащаба, които например правят закупуването на суровини по-евтино за големите ферми“, каза Ник.

Това показва, че в бъдещия дизайн на Общата селскостопанска политика (ОСП) трябва да се обърне внимание на укрепването на малките стопанства и по този начин да се запази разнообразието в селскостопанската структура, подчерта тя.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА