Гент става първия европейски град, където ще правят биоетанол от CO2

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Най-големият производител на стомана в света ArcelorMittal, започна строителство на нова фабрика в Гент. Базираната в Люксембург компания ще внедри там революционна технология за превръщане в биоетанол на газ, който съдържа въглерод и се изхвърля от пещите при производство на стомана. Ако бъде успешна новата концепция, тя съдържа потенциал да направи промени коренно улавянето на въглеродните емисии от доменните пещи и да стимулира „екологизирането“ на транспортния сектор.

Технологията за екологична преработка на газ е на една от пионерните компании, LanzaTech, базирана в Чикаго. При процеса на „екологизиране“ на газ се използват микроби, които се хранят с въглероден окис и така се получава биоетанол – вещество, което се използва като гориво и в производството на пластмаса.

Официалното откриване ще е през 2020 г.

Това е първата индустриална инсталация от този тип в Европа и когато бъде завършена, годишното производство на биоетанол в Гент се очаква да достигне около 80 млн. литра, което ще доведе до икономия на въглероден диоксид с годишен еквивалент от 100 000 електрически коли. Новата инсталация ще създаде до 500 нови работни места на етапа на строителството през следващите 2 години, а след това ще даде постоянна работа на 20 до 30 души. Очаква се до средата на 2020 г. съоръжението да започне работа.

„Вълнуваме се, че след няколко години проучвания и инженерна работа можем да отбележим напредък с най-големия по рода си проект в групата ArcelorMittal. Това е първият случай, в който технологията може да се използва в индустриален мащаб. Ще успеем да постигнем значително намаляване на емисиите въглероден диоксид и се надяваме, че това ще направи икономиката ни по-чиста.“, каза Карл де Маре, вице президент на отделя за стратегически технологии в ArcelorMittal. „Тази нова технология илюстрира ангажимента на ArcelorMittal да трансформира производството на стомана. Технологията ще утвърди мястото на компанията в кръговата икономика, особено в сравнение с добива на други метали като алуминий.

Двойна полза

„Еднократната употреба на въглерод трябва да стане част от миналото.“, заяви Дженифър Холмгрен, изпълнителен директор на LanzaTech. „За да направим икономиката си по-устойчива, големите компании и правителствата по света трябва да осъзнаят и да приемат като политика, че е необходимо да се използват технологии, с които въглеродът да се използва повторно. Новата инсталация в Европа въплъщава основните принципи на кръговата икономика и позволява да направим производството на стомана по-чисто. Очакваме с нетърпение да работим с ArcelorMittal и сме благодарни за подкрепата на Европейската комисия.

Финансовите средства за проекта са осигурени от различни източници, включително програма „Хоризонт 2020“. В бъдеще ще се направят още изследвания, за да бъде развит проектът.

ЕТИКЕТИ:
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА