Европейският съюз има за цел да бъде неутрален по отношение на климата до 2050 г. Част от решението по пътя към постигането на тази цел е в селското стопанство, както ще се види на търговския панаир EnergyDecentral в Хановер, Германия, 15-18 ноември 2022 г. В допълнение към технологии за регенеративно производство и интелигентно комбинирано производство на топлина и електричество, стратегиите за въглеродно земеделие все повече се изместват във фокуса на търговския панаир.
Целенасоченото отстраняване на въглеродния диоксид от атмосферата се счита за централен подход за постигане на неутралност на парниковите газове в Европейския съюз до 2050 г. Освен планираното засаждане на гори, земеделските почви играят все по-важна роля като потъват в дебата за опазване на климата, тъй като съхраняват около четири пъти повече въглерод от повърхностната растителност.
Целта на въглеродното земеделие е да подобри качеството на обработваемите почви, като по този начин улови повече CO2 в почвата и противодейства на изменението на климата. Фермерите, които прилагат тази концепция в дългосрочен план, добавят повече въглерод към почвите си, отколкото отделят – експертите наричат това отрицателни емисии. Обогатяването с биовъглен се счита за една от най-важните технологии за улавяне и съхранение на въглерод (CCS) в този контекст. На EnergyDecentral 2022 неговият потенциал ще бъде обсъден както на щандовете, така и в международната техническа програма.
Екологично чисти почви
Биовъгленът е твърдо вещество с високо съдържание на елементарен въглерод, произхождащ преди това от атмосферния въглероден диоксид, който е бил абсорбиран от растенията по време на тяхната фаза на растеж. За да се произведе, органичният материал се карбонизира с помощта на топлина и налягане с изключване на кислород. По този начин голяма част от въглерода се свързва в молекулярни структури, които остават стабилни в почвите за период от много векове и се освобождават отново много бавно. Следователно в дългосрочен план около 30 до 50 процента от въглерода, съдържащ се в растенията, може да бъде отстранен от атмосферата.
Според проучване, проведено от Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP; Германска фондация за наука и политика), глобалното приложение може да обвърже между 0,5 и два милиарда тона CO2 годишно, което представлява значителен потенциал.
В зависимост от входа и метода, приблизително 3,2 тона CO₂ се съхраняват на тон биовъглен. Днес биовъглен се произвежда в ефективни високотехнологични инсталации. По време на карбонизацията, наречена пиролиза, растителните остатъци като зелени отпадъци, отпадъчна дървесина или отпадъчни продукти от производството на храни се обработват термично в среда с ниско съдържание на кислород.
Оптимизиране на инсталации за биогаз с биовъглен
В зависимост от входящия материал, биовъгленът или карбонатът, които се произвеждат по този начин, разкриват високо съдържание на хранителни вещества и могат да се използват, например, за прилагане на торове.
„Карбонизатът позволява подобрена аерация и позволява на песъчливите почви да абсорбират по-добре водата“, обяснява Фабиан Стенцел, ръководител на отговорния отдел във Fraunhofer UMSICHT в Sulzbach-Rosenberg.
Биовъгленът може да се разпръсне върху обработваема земя в пулверизирана форма, където действа като превозно средство за хранителни вещества и осигурява местообитание за микроорганизми.
Новият регламент на ЕС за продуктите за наторяване, който влезе в сила в средата на юли 2022 г., също е вероятно да осигури допълнителен тласък в селскостопанската употреба. Наред с необработената с химикали дървесина, това позволява и допълнителни изходни материали за биовъглен. Маркъс Вагт приветства тези корекции, заявявайки, че „Тази промяна има важен принос за декарбонизацията, базирана на цикъла, тъй като позволява на фермерите, както и на производителите на храни и фуражи или други индустрии, които генерират биомаса, да трансформират своите остатъци в хранилище на CO2.“
Въглеродното земеделие напредва
Като един от най-важните методи за насърчаване на устойчиво земеделие, въглеродното земеделие сега все повече се измества във фокуса на Европейския съюз. ЕС стартира своята инициатива за въглеродно земеделие, с която вече завършените пилотни проекти трябва да бъдат разширени в целия ЕС, още през декември 2021 г.
ЕС възнамерява да въведе съответен регламент до края на 2022 г. Целта е да насърчи фермерите да променят работните си практики и да използват богати на въглерод торове, както и да отглеждат култури и дървета, които могат да абсорбират повече CO2 от атмосферата. Земеделските стопани, които работят устойчиво, следователно ще бъдат стимулирани да използват въглеродното земеделие като бизнес модел – и биха могли да продават сертификати за емисии за количеството въглерод, което свързват в земята си. Но кои конкретни мерки са подходящи за свързване на въглерода в почвата и образуване на хумус? Как могат да се документират ефектите по отношение на търговията със сертификати за CO2?
EnergyDecentral 2022 има за цел да даде отговорите на тези въпроси в своите експертни разговори. Специалистът по проверка BELOW2, организация, която е съсредоточена върху документирането и прегледа на проекти за компенсиране на CO2 съгласно строги научни стандарти и следователно предлага решения за защита на климата, които оценяват единствено ефекта на CO2, също ще вземе участие.
„Заедно с клиентите ние определяме кои проекти отговарят най-добре на тяхната цел за компенсация. В тясна координация след това разработваме конкретни предложения за индивидуално съобразена стратегия и я оценяваме по отношение на рентабилността и степента на намаляване на CO2“, обяснява Оливър Т. Хелригел, един от тримата основатели на BELOW2.
„Подобрените методи за торене, достъпът до възобновяеми енергийни източници и използването на алтернативни методи за отглеждане и прибиране на реколтата поставят селското стопанство в челните редици на движението за изменение на климата, въпреки че досега не се говори много за това“, казва Хелригел.
Посетителите могат да научат повече за това на EnergyDecentral, водещото търговско изложение за децентрализирано енергоснабдяванев дните между 15-18 ноември в Хановер, Германия.