Франция подкрепя агроекологията в борбата с климатичните промени

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Земеделието и горското стопанство са отговорни за 24% от парниковите емисии, но те могат да бъдат привлечени като мощен съюзник в борбата срещу глобалното затопляне, сочи ново проучване, пише euractiv.com.

В оценката си на приноса на бизнеса в борбата с климатичните промени Стефан Ле Фол, френският министър на земеделието, посочва, че земеделският сектор има отговорността да намали емитираните парникови газове, но той също може да предложи решение за редуцирането им. По думите му отговорът на големите екологични въпроси не е да намалим земеделското производство, а да го адаптираме.

Във Франция земеделието е отговорно за отделянето на 100 млн. тона въглероден диоксид всяка година, това грубо е около 20% от цялото количество, отделяно от страната. Горите на Франция обаче могат да улавят до 75 млн. тона CO2 ежегодно. Ефективността обаче е значително намалена заради разораването на пасищата и изкуствените повърхности.

Сред мерките за противодействане на промяната на климата в доклада е посочена необходимостта аграрните практики да преминат в агроекологични. Целта е да се даде възможност на земята да играе съществена роля в намаляването на парниковите газове като до 2030 г. благодарение на нея се дължат между 20 и 60% от общото количество намалени емисии.

Фермерите трябва да ограничат емитираните парникови газове от отглеждането на добитък като намалят въглеродния отпечатък на храната и на наторяването – чрез по-прецизно прилагане. Стопаните биха могли да допринесат за глобалната цел и като опростят почвената обработка и практикуват редуване на културите.

70 хил. ха урбанизирана площ и 90 хил. ха пасища се разорават всяка година във Франция, ако настоящият темп на покриване на земята с изкуствени материали бъде намален наполовина, ще се спестят между 8 и 10 млн. тона въглеродни емисии на година.

Залесяването на 50 хил. ха с бързорастящи видове ще засили ролята на горите в улавянето на вредни за климата газове като това би се равнявало на “уловени” 40 млн. тона въглероден диоксид годишно до 2030 г.

Докладът обръща внимание и на ролята на хранителните отпадъци, които в момента са 30% от продукцията във Франция.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА