Финализирането на ПРСР от стария програмен период е сериозно предизвикателство

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Финализирането на Програмата за развитие на селските райони от стария програмен период е сериозно предизвикателство. “Приемането на проектите приключва в Разплащателната агенция до 15 октомври, а изпълнението е до 15 септември. До 1 месец има възможност да се подават документи и разплащането трябва да бъде направено до края на годината. Вече е одобрена програмата за новия период 2014-2020 година.”

Това каза за БНР изпълнителният директор на Държавен фонд “Земеделие“Румен Порожанов и обясни:

“Ситуацията е доста напрегната. В момента в оборот имаме проекти за около 1,9 млрд. лева, а бюджетът, който трябва да се усвои, е 1,4 млрд. лева, в това число се поставя и съфинансирането от националния бюджет. Много от бенефициентите искат да ползват максималния срок до края на периода и да входират плащането си възможно най-късно. Предизвикателството за Агенцията да разплати милиард и нещо за 3 или 4 месеца е голямо. Ще командироваме колеги, така че да можем да се правим. Направи се опит от колегите от Министерството на земеделието да се поиска удължаване и до средата на 2016 година да се продължи програмата. Засега няма оптимистична светлина за това, а това щеше да е добре.”

Той заяви, че успоредно с изпълнението на старата програма започва да се работи и по новата: “В момента по нея върви приемът на проекти, свързани с производството на земеделска продукция. Опасностите са свързани с това – да не дойдат за плащане проектите, които са контрактувани, и Разплащателната агенция да не успее да обработи всичките заявки. Струпването на плащания в последните 3-4 месеца също е доста опасно.”

С директните плащания за тази година се влиза в новата политика, поясни Порожанов: “Става дума не само единно плащане на площ, а вече направленията са – базово плащане, агроекологични плащания, млади фермери, необлагодетелствени райони, обвързани с производството плащания. Тази година пакетът, който имаме да разплащаме е 720 млн. евро – финансиране по Европейския гаранционен фонд. В 2016 година този пакет ще стане 800 млн. евро. Този таван ще поддържаме от 2016 до 2020 година. Тези размери са доста задоволителни като ниво за България – като селско стопанство и икономика.”

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА