Фермерите са свили с 20-25% нормите на торене

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

При 800 лв за тон пшеница стопаните могат да си позволят скъпите торове, смята Георги Борисов от Агрополихим

„В момента 95% от фермерите са привършили с торенето на зимната пшеница и рапицата, като нашите впечатления сочат, че азотните норми на торене са намалели“, съобщи за Агрозона Георги Борисов, оперативен директор Търговска част в Агрополихим. „Има земеделци, които са свили нормите с около 50%, други изобщо не са намалявали количествата. Консумацията в страната обаче е намалена. Средно нормите на торене с азот са свити с 20-25%. Подобна тенденция се наблюдава и в съседните страни, където продаваме. Това е генерална тенденция и в Европа“, допълни той. В момента азотният нитрат се търгува в рамките на 1360-1500 лв за тон без ДДС в зависимост от договорките между двете страни.

Според него има различни категории стопани. „Сериозните фермери, които развиват земеделие от години, нямат намерение да намаляват торенето, защото в момента пшеницата е на цена от 800 лв. за тон и категорично те могат да плащат 1500 лв. за торове и да са на печалба“, коментира още Борисов.

Заради хубавото време и благоприятните количества валежи културите са успели да компенсират намаленото торене, смята специалистът. „Времето е в момента с нашите земеделци и в тази връзка няма да има такъв стрес върху растенията при равни други условия в една по-сушава година“, каза още Борисов.

Според него през тази година пазарът на торове не може да бъде прогнозиран, но е ясно, че цената вече няма нищо общо с предишни години. За предстоящата кампания за фосфорни торове през есента стопаните все още не знаят как да реагират.

„Повечето фермери в момента се оглеждат какъв е правилният начин за  позициониране. В момента цените са доста високи и както ние, така и те се ориентират има ли икономически смисъл купуването на стоката 3-4 месеца по-рано. Нормалният икономически смисъл е, че или няма да има стока, или че цените ще вървят нагоре. Има някакви притеснения, че няма да има стока поради конфликта в Украйна, но както се видя с азотните, някак си се компенсира от други доставчици, едно, и второ компенсира се от по-ниските норми на влагане“, допълни още Георги Борисов.

Според специалистът голяма част от стопаните вероятно ще се опитат да пазаруват азотни торове и през лятото, когато цените на тези компоненти по традиция падат, но непредсказуемостта както на външните, така и на местните фактори, не позволяват фиксирането на по-сериозна прогноза.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА