Фермерите от Молдова на протест: Настояват за забрана върху вноса от Украйна

Предвижда се протестна акция през юни, стопаните недоволни от предприетите от правителството мерки в тяхна подкрепа
Молдовските земеделски производители възнамеряват да организират протестна акция от 7 до 30 юни в Кишинев. Това съобщиха от асоциацията Forța Fermierilor, която изпрати запитване до кметството, пише Радио Свобода. В акцията са планирани да участват около 1000 души и около 300 единици земеделска техника.
Фермерите са недоволни от отношението на молдовското правителство към агропромишления сектор.
По-рано асоциацията Forța Fermierilor поиска от правителството да предприеме мерки до 3 юни, за да помогне на фермерите. Фермерите настояват да се наложи забрана върху вноса на селскостопански продукти от Украйна, да се задължи пристанището на Гюрджюлещ да изнася само молдовски селскостопански продукти. В противен случай земеделските производители декларираха готовност да излязат на масови протести в цялата страна.
Освен това молдовските фермери настояват за увеличаване на компенсациите за данък върху земята и възстановяването на ДДС.