Фермери се тревожат за работните места в селските райони

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

Европейските фермери са много загрижени за влиянието на решенията на Европейската комисия за биогоривата като твърдят, че рестриктивната политика ще изложи на риск хиляди работни места в селските райони, става ясно от материал на euractiv.com.

Официалните лица обаче подкрепят стратегията за биогоривата след 2020 г. като посочват, че в дългосрочен план тя ще доведе до откриване на работни места.

Настоящата стратегия на ЕС залага всяка страна членка да постигне поне 10% дял на възобновяемата енергия в транспорта до 2020 г., включително от биогорива и “зелено” електричество. Планът е обаче до 2030 г. приносът на конвенционалните биогорива за транспорта да се намали като през 2021 г. падне до 7%, а през 2030 г. – до 3,8%. Целта е да бъде намалена употребата на биогорива, добивани от култури, които могат да се използват за храна.

Официален представител на ЕК, отговарящ за енергетиката, признава, че не е направена оценка за влиянието на новите предложения върху нивата на заетост в селските райони. По думите му загубите на работни места, свързани с биогорива първо поколение (произвеждани от хранителни суровини), ще бъдат компенсирани от отварянето на работни места при производството на биогорива от второ поколение (произвеждани от нехранителни суровини).

От асоциацията на европейските фермери и земеделски кооперативи Копа Коджека обаче изразяват загриженост за работните места в селските райони. Пека Песонен, генерален секретар на асоциацията коментира пред euractiv.com, че ще се наложи индустрията, свързана с биогоривата, да бъде преструктурирана, тъй като няма да се използва пълният й капацитет. По думите му целите на ЕС за възобновяема енергия и биогорива са довели до 16 млрд. инвестиции и разкриване на 220 хил. работни места, които към момента са изложени на риск.

Фермерите също предвиждат, че краят на подкрепата на ЕС за конвенционалните биогорива ще доведе до загърбване на производството на рапица, тъй като няма пазар за рапично олио. Според производители се очакват загуби за фермерите от 300 евро на хектар.

Четете още: Гражданите на ЕС подкрепят употребата на конвенционални биогорива

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА