Войната в Украйна, пандемията, Зелената сделка и климатичните промени влияят върху сделките със земеделска земя
„Цената на земеделската земя се понижи с 20%. През последната година сделките за купуване на земеделска земя са намалели значително. Земеделските производители са основните купувачи. Цената на земята ще зависи от цените на земеделските култури, както и от разходите на декар. Част от корпоративните купувачи у нас се оттеглиха от сделките. Войната в Украйна, пандемията, Зелената сделка и климатичните промени влияят върху сделките със земеделска земя.“
Това сподели председателят на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ) Евгений Орашъков по време на семинар за журналисти на тема “Европейски политики, хидромелиорация и устойчиво земеделие: новите предизвикателства и възможности за България”. Събитието бе организирано от БАСЗЗ.
Площта със селскостопанско значение у нас е 52,1 млн. дка. Обработваните земи са 34,7 млн. дка, като необработените земи са 2,1 млн., което е 3,9% от площта със селскостопанско значение. Това показват данни от аграрния доклад за 2024 г. От изнесената статистика от Орашъков стана ясно, че най-скъпа, е цената на земята в Добрич – около 3 хил. лв. на декар.
В Северозападен район (от Видин до Ловеч, включително и Плевен) средната цена е 1750 лв., като сделките са между 1600 и 1900 лв. Най-ниските цени са в южната част на Ловеч и Враца, а най-високи – в северните части на района.
В Северен централен район (от Габрово и Велико Търново до Силистра) средната цена е 1800 лв. Цените варират между 1500 и 2000 лв./дка. По-ниски са цените в районите на Севлиево и Габрово, а най-високи са в района на Силистра.
В Североизточния район (от Търговище до Варна и Добрич) най-ниските цени са около 1600 лв. в част от област Търговище, а най-високи – в област Добрич.
В Северна България рентите са между 70 и 90 лв./дка, а в Южна – между 48 и 50 лв./дка.
Снимка: Агрозона