Есенниците по-малко, избързваме със засяването на пролетните култури

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Спад към момента има при фасула и пиперите

До 22% по-малко са площите с есенни култури спрямо същия момент на 2018 г., които са предназначени за реколтиране, съобщават от Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ) в специален оперативен анализ. Намалението е най-слабо изразено при посевите с пшеница, където спадът е около 1,1%, през маслодайната рапица (15,8%) до тритикалето – 22,8% по-малко.

Нивото на подхранените и третирани с хербициди площи с есенни култури е на различни нива спрямо предишната година. Така например, при пшеницата наторените площи са малко над 10,6 млн. дка, докато през 2018 г. по това време те са били с 300 хил. дка повече. Третираните с хербициди площи с жито са с 1 млн. дка по-малко от миналата година. При ръжта, освен че има намаление на общия обем реколтирани площи, спад се отбелязва и при наторените и третирани срещу плевели земи. Най-изявен е спадът при тритикалето. Третираните с хербициди ниви са почти 50% по-малко от 2018 г., а наторените с 30%.

По отношение на пролетните култури обаче към настоящия момент стопаните бележат напредък, който се измерва с 10-13%. При царевицата за зърно площите са нараснали с 10,5%, достигайки до 3,88 млн. дка, а при маслодайният слънчоглед – с 13,5% до 6,7 млн. дка. Пролетния ечемик също е засят в по-големи размери спрямо 2018 г. (24,6%), като пред тази година той е 27,8 хил. дка. Скок се наблюдава и при овеса, като сега площите, заети с културата, са близо 92 хил. дка, докато през 2018 г. те са били едва 64 хил. дка. При шарения слънчоглед увеличението е с повече от 100%.

Сред засяването и засаждането на пролетни култури обаче се отбелязва и намаление. Най-драстично е при фасула, където спадът е от над 77%, а при пипера той се равнява на над 82%, като площите с чушки към момента са едва 389 дка. В същия момент на 2018 г. те са били 2183 дка. Все още не е стартирала сеитбата на лен и пъпеши, отбелязват от аграрното министерство.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА