Есенни грижи за ягодите

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
4 Минути

За да получим през следващата година добра реколта от ягоди, трябва да се погрижим за тях още тази есен. Много градинари знаят, че есенните грижи включват почистване на плевелите, сухите и засегнати от болести части, изрязване на ластуните и подхранване на растенията.

Да започнем с почистването на ягодовите лехи

След като сте обрали  и последните ягоди, трябва внимателно да огледате растенията, да премахнете и изгорите всички засъхнали и болни листа, откъснете и  поразените от неприятели части. Оскубете и плевелите.ягоди

Премахване на болести и неприятели

Определете вида на вредителите и болестите по вашите ягоди и ги третирайте със съответните средства. Много важно нито вредителите, нито болестите да не останат през зимата в ягодите.

Народни рецепти за защита на ягодите

Есента е идеалният сезон за приготвяне на отвара от доматени листа и стъбла. Вземете около 1 кг от тях и ги залейте с 10 литра гореща вода, оставете сместа за около 3 часа, след което е я сложете на огъня и я оставете да ври около 2 часа. Прецедете и оставете да се охлади. После добавете настърган домашен сапун или друг вид без силен мирис, сложете и още вода, като за всеки литър готова смес добавяте още два литра чиста вода. Пръскайте ягодите с тази смес, като се стремите да се задържа по листата. Отварата от доматени листа гони вредните насекоми.

Резитба на ластуните

Ластуните не е нужно да се режат, ако сте решили да разширите ягодовите си насаждения. В противен случай трябва да се премахват, защото те отслабват основното растение и го оставят без сили, които са особено нужни за презимуването.

Резитбата на ластуните трябва да се прави сутрин или вечер, когато времето е топло и сухо. В никакъв случай не трябва да отскубвате ластуните, защото може да повредите основното растение. Най-добре да се използват ножици. Не режете ластуните твърде ниско, тяхната дължина трябва да бъде около 8-10 см.

Обновяване на насаждениятаягоди нови

Ако листата на ягодите са станали тъмно червени, това е верен признак, че растението е изчерпало своите репродуктивни ресурси и е време да се обновява храстчето. Това е най-добре се ще следващото лято. Ягодите трябва да се обновяват на всеки 4-5 години.

За да получите млади растения от наличните ягодови храстчета, може да се възползвате от ластуните. Те се образуват след като се оберат плодовете. За да се вкоренят добре, розетките се притискат към почвата и се посипват с влажна пръст. Насажденията от които се добива разсад, трябва да са торени обилно. След като се вкоренят добре младите растения, може да ги отделите от майчиното растение. Младите ягоди се засаждат обикновено в средата на септември в дните на лунното равноденствие.

Есенно подхранване на ягодите

След като приключите с посочените досега есенни работи по ягодовото насаждение, прекопайте междуредията, почистете растителните отпадъци и подхранете растенията. Може да използвате оборски тор – 2-4 кг на 1 кв. метър, птичи тор – 1 кг на 10 литра вода или дървесна пепел – 100 г на 1 кв.м. При внасянето на естествените торове трябва да внимавате да не попаднат върху листата на ягодите. При пепелта пък обратно – слагайте не само около корените, но и на листата.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА