Вече 2 години ЕС и Русия си разменят санкции. Двете общности затвориха пазар, възлизащ годишно на над 5 млрд. евро. Докато в глобален мащаб се шири мнението, че това е пагубно и за двете страни, то Кремъл твърди, че е крайният победител в тази игра на нерви. Според специалистите добрите новини за Русия идват от аграрния сектор. Когато Запада наложи санкции на федерацията през 2014 г., а от Москва отговориха с търговско ембарго, много специалисти смятаха, че страната си вкарва автогол. Две години по- късно от Кремъл съобщават, че санкциите са предизвикали бум на фермерството в страната и Русия е на път да постигне пълно самозадоволяване на пазара от селскостопанска продукция.
Свинско, зърно и вино дават надежди на руснаците
Разчитането на чужда храна драстично е спаднало през времето на ограничения, а някои сектори отбелязват сериозен просперитет. Особени успехи РФ отбелязва при отглеждането на прасета и създадените огромни полета със зърно. Анализаторите обаче смятат, че не трябва да се приписва селскостопанския бум изцяло на санкциите. Доброто управление на земите и благоприятното време играят съществена роля в превръщането на Русия в основен износител на зърнени култури в света.
Руският президент Владимир Путин даде сериозен тласък на информациите за собствено задоволяване на пазара, след като обяви, че износът на храни вече е по- голям от този на оръжия. Той дори допълни, че страната е на път да се превърне в най- големият износител на органична храна. Аграрният министър на РФ Александър Ткачов пък обяви, че санкциите от Запада са довели до такова развитие на аграрния сектор, че би желал те да продължат. „Ние сме заинтересовани ограниченията да продължат поне още 5 години“, коментира той пред телевизионния канал Russia 24. „Руснаците сега са доволни и пазаруват все по- често собствена продукция от магазините“.
Трудно ще се заличи чуждата продукция
Русия все още не е заличила изцяло чуждата продукция от супермаркетите, но данните показват значително намаляване на вноса им. Страната е внесла 36 % от храната си през 2013 г. През 2015 обаче, този процент намалява вече на 28. Прогнозите са през 2016 г. вносът да стане едва 22 %. Там където РФ има проблеми с производството на продукция – като плодове и млечни продукти, страната е успяла да си намери нови пазари, от които да внася. Москва одобри импорт на млечни продукти от Нова Зеландия и отвори пазарни позиции от азиатски пазари като Виетнам и Тайланд.
Както вече споменахме – най- силно изразено в Русия е станало собственото производство на свинско. През 2013 г. страната е внесла 868 хил. тона от това месо. Към 2015 г. импорта вече е наполовина по- малко – 408 хил. тона. Собствената продукция отбелязва ръст с 9 %. Руският аграрен министър обяви, че страната просто вече не се нуждае от внос на свинско месо. Сега Москва дори се стреми да стане най- големият световен износител като насочва експортът си главно към Китай.
Изглежда, че руснаците се справят и много добре с производството на вино, въпреки че за него нямаше забрана за импорт от Европа. Националната статистическа служба обяви, че местната продукция е с 25 % по- висока през 2015 г., като се очаква дори по- голям ръст през 2016 г. Въпреки увеличението обаче този сектор остава проблемен, защото досега РФ произвеждаше едва ¼ от търсенето на пазара. Виното е трудно да се определи и като „руско“, тъй като често се прави от чуждо грозде, което се обработва в други страни, а само се бутилира в Русия.
Русия ще задмине целия ЕС по износ на зърно
Нямам как да не отдадем дължимия бунт на селскостопанска продукция и на зърното. Русия се превърна в най- голямата страна износителка на пшеница, задминавайки САЩ, а през тази година се очаква да изпревари и целия ЕС, след като реколтата на Стария континент бе компрометирана от лошото време, особено във Франция. Президентът Владимир Путин предвиди, че продукцията ще достигне рекордните 115 милиона тона зърно, при 104 млн. т преди година. Руските анализатори обаче далеч не отдават огромната реколта на санкциите – според тях фермерите просто са инвестирали изключително разумно последната година и са се възползвали от доброто време.
Добро производство, но ниска консумация
Доближаването до абсолютно покриване на нуждите си от храна Русия обаче дължи и на други фактори, различни от санкции. Руснаците консумират все по- малко храна, въпреки растящите проценти на парите, които дават за това. Да вземем например свинското – общото потребление е спаднало със 7, 7 % за периода 2013 – 2015 г., като прогнозите са да спадне още повече и през 2016 година. Данните показват, че руското население се насочва все повече към консумирането на по- евтино месо, каквото например е птичето.
Народът обеднява, а цените растат
Изказванията и фактите, които посочихме обаче прикриват един много важен факт – в страната има инфлация при цените на храните и се разпространяват все повече фалшиви продукти. Санкциите повишиха значително стойността на горивата, а само през 2015 г. селскостопанската продукция е поскъпнала с 15 %, показва статистическата служба на Русия – Росстат. Ето и един пример за имитираща продукция. Хранителните измамници са се възползвали от забраната за внос на френски сирена, заменяйки ги с фалшификати, направени от блокове от грес. Изследване на Россельхознадзор показа, че в някой руски райони 75 % от сирената на пазара са фалшификати.
Друг важен аспект е, че Русия може да задоволява собствения си пазар, произвеждайки храна едва 3 месеца в годината заради климатичните условия. Страната разчита на 90 % внос на плодове, според Россельхознадзор. Средно плодовете са поскъпнали през 2015 г. с между 30 и 50 %, а само портокалите отбелязват ръст от 58 %. Росстат.от своя страна отбелязва, че домакинствата са започнали да харчат 35, 5 % от бюджета си за храна – за сравнение във Великобритания този дял е едва 11 %.
Според Наталия Орлова, главен икономист в руската Alfa-Bank, санкциите непременно са помогнали на някои сектори да влязат в подем, какъвто е случаят със свинското. „Позитивният ефект обаче ще се неутрализира. Населението става все по- бедно заради девалвацията на рублата и застоялата икономика. С обедняването хората започват да търсят все по- малко и все по- евтина храна“. Това се вижда и в статистиките – намалената консумация се среща навсякъде при селскостопанска продукция. „Така че дори един сектор да спечели, то това ще стане благодарение на загубата на друг“, коментира Орлова.
Еврочиновниците се правят, че не им пука, фермерите недоволстват
И докато Русия не смята да отменя санкциите си към Европа, то и Стария континент изглежда не се нуждае от руския пазар. Европейският комисар по търговията Сесилия Малмстрьом наскоро съобщи, че за периода на ограничения Общността е увеличила износа си с 5, 7 %. Тя допълни, че дори и САЩ да премахнат санкциите срещу Русия, то ЕС няма да прибързва с това решение. Не така мислят обаче фермерите от различните страни в общността и често се В настоящия случай, в който и двете страни твърдят, че печелят от липсата на пазар помежду си, то изглежда, че може да очакваме санкциите да продължат за години напред. Какви ще са обаче дългосрочните последствия от това – предстои да разберем.