Експерт: България изостава с експорта на зърно, над 60% от реколтата е по складовете

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

От началото на жътвата цените вървят единствено надолу, коментира Тодор Стойков от Българската асоциация на търговците на зърно и фуражи

България изостава с износа на зърно. Всички стоки, като пшеница, царевица, слънчоглед, ечемик, с изключение на рапицата съотношението между запаси и производство е около и над 60%, коментира Тодор Стойков от Българската асоциация на търговците на зърно и фуражи по време на Националната среща на земеделските производители в България. При пшеницата запасите, с които разполагаме в момента – 3,8 млн. тона, означават, че 60% от производството на пшеница на България към 3.02 не е консумирано, не е влязло като вътрешна консумация на страната, не е изнесено, допълни още той. „Към това време на годината, зависи колко бързо е вървял износа, не би трябвало да имаме повече от 35% запас, а износът е около 1,7 млн. тона до момента“, допълни още Тодор Стойков.

С това производство, което имаме – 6,350 млн. тона, и с една вътрешна консумация от 1,6-1,7 млн. тона, държавата трябва да изнесе около 4,7 млн. тона, а в момента имаме износ от 1,7 млн. тона. Според експерта трябва да изнесем още 3 млн. тона.

„Капацитетът на пристанищата позволяват да се изнесе такова количество оттук до нова реколта. На Варна имаме 5 пристанища, на които може да се товари, на Бургас имаме още две, има и малки пристанища, като Балчик, имаме и речни пристанища на Дунав“, убеден е Стойков.

Според него основната причина за вялата търговия са цените на зърното.

„От началото на жътвата през юли насам цените вървят единствено надолу, като цената на пристанищата на Констанца-Варна-Бургас или е около цената на Франция или е леко нагоре, но категорично по-високо, отколкото са нивата на руската пшеница. Спад на цените, нежелание за продаване от страна на производителите е картината, която виждаме към началото на февруари т.г.“, анализира още специалистът.

И при другите видове зърно ситуацията на пазара не е особено добра. Според данните на земеделското министерство изнесените количества царевица са около 134 хил. това, а трябва да изнесем като минимум 1,3 млн. тона, при слънчогледа също няма почти никакъв износ. Вносът обаче е над 500 хил. тона от началото на стопанската година. „Това ни е най-добрата реколта от слънчоглед над 2 млн. тона, но дори и с най-добрата реколта при капацитета на преработвателните ни мощности за слънчоглед България трябва да внася без значение върви ли или не“, допълни още Стойков.

„Единствено рапицата като съотношение запаси-производство беше единствената стока, която се продаде, изнесе се, консумира се и запаси от рапица има само 56 хил. тона, което при близо 300 хил. тона производство запасите са под 20%“, каза още Тодор Стойков. Причина за това е трудното съхранение и никой стопанин не иска да рискува да държи прекалено дълго.

 

Перспективите

Фокусът  на пазара на зърно ще бъде и върху динамиката на търсенето, къде ще има търсене, в рамките на какви количества и каква ще бъде конкурентоспособността на отделните страни-износителки, кой ще бъде най-готов да излезе на пазара и да продава стоката си, така че да може да освободи запасите си, очаква експертът.  „По това време на годината е съвсем нормално да започнем да гледаме и какво се случва в различните производствени региони на света – къде вали, къде е суша. Трябва да следим и макроикономиката, тъй като увеличаването на лихвените проценти продължава, инфлацията все още продължава и това ще влияе на зърнените пазари. В по-дългосрочен план дали ще имаме нов черен лебед – термин за събитие, което се случва изненадващо, има огромен негативен ефект върху икономиката, социалния живот и който поне на пръв поглед се случва без причина, е неясно“, коментира още Тодор Стойков от Българската асоциация на търговците на зърно и фуражи.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА