Екопътека “Жална”: Потопете се в красотата на Троянския Балкан

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Открийте скритите съкровища на природата по живописна пътека, водеща ви до исторически паметници и спиращи дъха гледки

Търсите незабравимо приключение в сърцето на българската природа? Екопътеката “Жална” в село Балканец, разположено в живописния Троянски Балкан, е идеалното място за вас. Тази добре маркирана пътека ви предлага уникална възможност да се насладите на свежия въздух, да се потопите в тишината на гората и да откриете красотата на местността по един автентичен начин.

Пътеката, с обща дължина около 15 км, е под формата на затворен кръг. Започва от центъра на с. Балканец, където е поставена карта на маршрута, преминава по поречието на р. Жална, стига до местността Беклемето, свързва се с римски път „Виа Траяна“ и се връща обратно.

Троян е една от общините, през които преминава античният път ,,Виа Траяна“ – древна пътна артерия, свързваща Рим с Източните провинции на империята и Близкия изток. Той е и сред най-дългите и добре проучени римски пътища в България. Първите римски пътни строежи върху вече използвани тракийски пътища датират още от управлението на император Нерон (69 г. сл. Хр.), но окончателното прокарване на пътя се свързва с името на император Траян (98-117 г. сл. Хр.), чието име, чрез названието на пътя преминава и върху днешното селище Троян.

Минавайки през планината Хемус, пътят свързвал провинция Долна Мизия с Тракия. По цялото продължение на пътя – от Ескус до Филипополис, са изграждани множество пътни станции, селища, укрепления и наблюдателници. В тях се разполагат военни контингенти, чиято основна цел е да наблюдават и бранят този важен търговски и военен римски път.

„Маршрутът е целодневен и е подходящ и за любители-планинари,“ сподели за БТА Даниел Сираков, председател на комисията по туризъм и околна среда към Общински съвет – Троян.

По терена е изградено дървено съоръжение „Кралимарковия мост“. То е свързано с местната легенда за Крали Марко като пазител на Троянския проход и мястото на реката, където слизал да пои конете си. Пътеката е маркирана с информационни табели. Членовете на Туристическо дружество „Жална“ с доброволен труд са направили маркировката на пътеката. Те ще се грижат и за нейната поддръжка.

Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама