ЕК представи проект на регламент за ограничаване или забрана на ГМО от държавите-членки

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

ЕК представи проект на регламент, с който държавите да ограничат или забранят използването на генетично модифицирани храни и фуражи на тяхна територия. Това стана по време на заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, проведено на 13 юли в Брюксел, предават от правителствената информационна служба.

Предложените правила имат за цел да постигнат баланс между поддържането на системата за разрешения на ЕС и свободата на държавите-членки да вземат решение за употребата на ГМО на своя територия.

Повечето от делегациите, сред които и България, изказаха съмнения, че предложената опция представлява практическо и правно обосновано решение на въпроса. Много делегации подчертаха, че новият процес може да отслаби единния пазар и посочиха, че би могъл да противоречи на международните ангажименти на ЕС.

Основна тема на министерското заседание от 13-и юли бе развитието на пазара и последствията от забраната на Русия за внос на земеделски продукти от ЕС.

Страните от Вишеградската група и България, Румъния и Словения изразиха тревогите си за пазара на мляко и млечни продукти. Те призоваха Комисията да използва всички възможности за стабилизиране на ситуацията и по-специално да представи предложение за увеличаване на интервенционните цени за масло и обезмаслено мляко на прах, да въведе временно възстановяванията при износ, както и временна извънредна подкрепа за компенсиране на загубите на доход на производителите на краве мляко.

Комисията обяви намерения за предприемане на пазарни мерки за плодовете и зеленчуците и за млякото за облекчаване на натиска на цените и ефектите от руската забрана. По отношение на сектора на свинско месо, Комисията припомни, че през март са въведени временни мерки за частно складиране и посочи своята готовност за оценяване на пазарната ситуация. Комисарят по земеделието Фил Хоган заяви, че ЕК ще продължи внимателно да наблюдава ситуацията на пазарите и, ако е необходимо, ще въведе нови мерки, но призова за реализъм в дебата, защото бюджетът, в който трябва да се вмести Комисията за тези действия, е ограничен.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА