ЕК не отстъпва за срока за докладване по стратегическите планове

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Европейската комисия преговаря в момента със страните-членки на ЕС за периода, в който те трябва да докладват за напредъка по изпълнението на годишните си стратегически планове. Според Комисията това трябва да става на 15 февруари всяка година, а страните членки настояват отчитането да става на две години.

„По отношение на срока за докладване на 15 февруари съм казвал неведнъж, че за 85% от средствата страните членки имат 7 месеца и половина преди да докладват на Европейската комисия.“, подчерта еврокомисарят по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоган по време на пресконференция след първата част от днешното заседание на Съвета на министрите на земеделието на ЕС.

Докладите трябва да съдържат данни за изплатените субсидии и за осъществяването на стратегията на съответната страна членка. Целта на Румънското председателство е да се постигне споразумение с Европейския парламент, посочи по време на пресконференцията министърът на земеделието на Румъния Петре Деа.

Преговорите по реформата на ОСП след 2020 г. вървят по-бързо в сравнение с процеса, който се проведе през миналата реформа. През март 2019 г. предстои гласуване в комисията по земеделие на Европарламента и е възможно през април институцията да гласува промените. Целта е готовият пакет с предложения за реформи да бъде представен на Съвета на министрите през април, обясни Фил Хоган.

„Удвояваме средствата за околна среда в ОСП, за да постигнем целите за устойчиво развитие, разписани от ООН.“, посочи още еврокомисарят по земеделие и допълни, че през новия програмен период акцентът ще бъде върху резултатите, а не върху наказанията за фермерите. Фермерите сами ще избират кои агроекологични мерки да изпълняват, заяви той и посочи, че зелената архитектура на ОСП е много амбициозна и цели да отговори на високите очаквания на обществото.

Имаме система за реакции при кризисни ситуации на пазарите за селскостопанска продукция, но тя не е ефективна, посочи още Фил Хоган и допълни, че работата по този проблем продължава.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА